Domino’s adından Pizza’yı çıkardı

Kurumsal kimliğini yenileyen marka, Türkiye'de fast food pazarında liderliği hedefliyor.

30.01.2020 - 16:31 | Simge Şenses

Domino's Pizza yola "Pizza"sız devam edecek

Domino’s, Türkiye’de fast food pazarında lider olma hedefini ve bu hedefe yönelik inovasyonlarını bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında detaylandırdı.

Domino’s markasının Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’da hizmet veren master franchise’ı DP Eurasia’nın CEO’su Aslan Saranga, bugün gerçekleşen toplantıda, Türkiye’deki yeme-içme pazarının yüzde 43’ünü ekonomik sıkıntılar sebebiyle bir öğüne 15 liradan fazla para harcamamayı tercih eden kesimin oluşturduğunu belirtti. “Her zaman her pazarda olduğu gibi, bu pazarda da fırsat var ve doğru inovasyon, doğru fiyat politikasıyla iyi iş yapmak hâlâ mümkün” diyen Saranga, farklı ekonomik koşullarda büyümenin olanaklılığına dikkat çekti.

Türkiye’deki 74 milyar TL’lik yeme içme pazarının 1,8 milyar TL’sini oluşturan pizza sektörünün yüzde 50’sini domine eden Domino’s, marka kimliğini de yenilediğini duyurdu. Adından “Pizza”yı çıkararak gerçekleştirdiği isim değişikliği hamlesiyle Domino’s, pizza segmentinin ötesine geçmeyi hedefliyor.

2018 yılında Ekmek Arası’nı tanıtarak bu değişikliğin ilk sinyallerini veren, 2019 yılında da Dürümos’u piyasaya sürerek, gelirlerinin yüzde 8’ini Dürümos’tan elde eden Domino’s, uyguladığı 360 derece pazarlama stratejisiyle sosyal medyadan televizyona uzanan geniş bir tanıtım ağını bir arada kullanmış ve reklam yüzü olarak da Enis Arıkan ile işbirliği yapmıştı.

Başarılı bir yıl geride kaldı

2018 yılında cirosu 736 milyon TL olan Domino’s Türkiye, bu rakamı 2019’da 845,7 milyon TL’ye çıkararak, kendisiyle rekabette yüzde 25’lik bir büyüme kaydetti ve Türkiye genelinde bünyesine 15 yeni şube katarak, şube sayısını 550’ye yükseltti. Domino’s, Türkiye ile birlikte Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan’ı da kapsayan DP Eurasia yapılanmasında da geçtiğimiz yılı büyümeyle tamamladı. Yüzde 21,8’lik büyüme gerçekleştiren DP Eurasia’nın en hızlı büyüyen ülkesi ise 2019 yılında 203 şubeye ulaşan Rusya oldu.

Dijitale verilen önem karşılıksız kalmadı

Son beş yılda 12 milyon TL’si dijital kanallara olmak üzere operasyon, üretim ve benzeri alanlara toplam 23 milyon TL’lik yatırım yapan Domino’s, 2019 yılında dijital cirosunu önceki yıla oranla yüzde 33,5 artırdı. Her iki çalışanından biri developer ya da analist olarak görev alan Domino’s, 2019 yılı içerisinde bir de Ar-Ge merkezi kurdu.

DP Eurasia yapılanmasının satışlarının yüzde 70’i dijitalden gelirken, dijital kaynaklardan elde edilen toplam ciro ise 670 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Saranga’nın da ifade ettiği üzere “telefonları artık neredeyse hiç çalmayan” Domino’s, kısa süre içinde telefonla sipariş dönemine tamamen son vermeyi de planlıyor.

‘Domino’s Sofrası’

Domino’s’un reklam kampanyalarına da konu olan Domino’s Sofrası konsepti, markanın sosyal sorumluluk çalışmalarını da tek çatı altında topluyor. Paylaşmak ve mutlu anları çoğaltmak vizyonuyla hayata geçirilen Domino’s Sofrası, sosyal sorumluluk çalışmalarıyla bugüne kadar 10 bin çocuğun ilk pizzasını tatmasına vesile olurken, ihtiyaç sahibi 20 bin yetişkine de pizza ve diğer Domino’s ürünlerini ulaştırdı. Şirketin hedefi, bu çalışmalara da ivme kazandırarak, 2020’de 100 bin kişiye ulaşmak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.