Doğrudan pazarlamanın tanımı yeniden yapıldı

Doğrudan pazarlama, Cannes’da yeniden tanımlandı.

22.06.2015 - 15:02 | Arzu Nilay Kocasu

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde bu yıl dünya genelinde toplam 2813 işin katıldığı Direct Lions ödüllerinin kazananlarını açıklamak için basın ile buluşan jüri üyeleri, kategorinin en iyilerini belirlerken “doğrudan pazarlama”nın tanımına dair pek çok tartışma yaşadıklarını belirttiler. Tartışmaların nedenini ve kategoriye atfedilen nihai anlamı sormak için Direct Lions Jüri Başkanı, Leo Burnett Kanada CEO ve CCO’su Judy John ile konuştuk.

Jüri bu yıl doğrudan pazarlamanın tanımına dair pek çok tartışma yaşandığından bahsetti. Bu tartışmaların nedeni neydi?
Tartışma yaşandı çünkü jüri doğrudan pazarlamanın tanımının sürekli sağa sola çekildiğini hissetti. Biliyorsunuz, uzun zaman önce, doğrudan pazarlama denildiğinde akla televizyon spotları veya posta kutunuza aldığınız broşürler geliyordu. Bugün ise bu kategori altında çok farklı iş yapıldığını görüyoruz. Bu yıl festivalde, herkesin doğrudan pazarlamayı kendince ve farklı yorumladığı yaklaşık 3000 iş gördük ve her biri için, doğrudan pazarlama olup olmadıklarını anlamak için çok vakit harcadık.

Sonuç olarak en güncel doğrudan pazarlama tanımı nedir?
Bu kategoride yer alabilmek için, öncelikle, iletişim sürecinizi karşınıza bir muhatap alarak gerçekleştirmelisiniz. Yani kesinlikle belirli bir hedef kitleye konuşmanız ve o kitleden bir karşılık alabilmeniz gerekiyor. Birilerinin bir şeyler yapmasını istemelisiniz. Ve son olarak, yaptığınız iş ölçülebilir olmalı. İşinize ve sonuçlarına baktığınızda hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı söyleyebilmelisiniz. Doğrudan pazarlamanın çerçevelerini çizerken tüm bunları aynı potada eriterek çok basit bir tanım elde etmeye çalıştık.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.