Doğa Koleji T-MBA Programı Seminerleri Lütfi Kırdar’da devam ediyor

Doğa Koleji’nin lise öğrencilerine yönelik MBA programı T-MBA, Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nunda gerçekleştirilecek bir seminer toplantısıyla devam ediyor...

04.04.2008 - 12:02 | MediaCat

Doğa Koleji’nin lise öğrencilerine yönelik MBA programı T-MBA, Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nunda gerçekleştirilecek bir seminer toplantısıyla devam ediyor. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın açılışını yapacağı bu “Dev Amfi Dersi”, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın’da konuşmacı olarak katılacak. Seminerde kariyerinde başarıyı genç yaşta yakalamış sürpriz isimlerin de yer alacağı söyleniyor.

Bugüne kadar Hülya Avşar, CEO avcısı Ayşegül Dicle Aydın, yaşam koçu Neslihan Serbest, akademisyen/gezgin Orhan Kural, basketbol antrenörü Savaş Gökbayrak, Turkuaz Petrol sahibi İsfendiyar Zülfikari, spor yorumcusu Uğur Meleke, ekonomist Afif Şakir ve Havelsan bilgisayar mühendisi Soner Gökdoğan gibi çeşitli sektörlerden isim yapmış ünlü simaları konuk eden T-MBA (MBA for Teenagers) programı, Doğa Koleji’nin “Doğa Konseptli Eğitim” anlayışında önderliğini yaptığı uygulamalardan yalnızca bir tanesi. Öğrencilerin gelecekleri konusunda hayati kararlar alırken, bu adımları gereken bilinçle atmalarını ve kariyer planlamasında gereken altyapıya sahip olmalarını amaçlayan T-MBA programı, çeşitli sektörlerden ağırladığı isimlerin verdiği seminerler ile öğrencilerin aklındaki problemlerin cevaplarını, kariyer isimlerinin başarı sırlarını keyifli bir soru cevap atmosferinde öğrenmelerini sağlıyor.

Doğa Koleji’nin, öğrencilerinin ileride atılacakları iş hayatlarında başarılı olmaları ve yöneticilik becerileri kazanmaları için uyguladığı “MBA For Teenagers” veya T-MBA programı, üniversitelerde verilen MBA eğitiminin lise öğrencilerine adapte edilmiş şekli. İnsan hayatının kritik dönemlerinden biri olan lise çağında gelecekleri için önemli adımlar atmak durumunda olan öğrenciler, T-MBA programı sayesinde iş hayatını gerçekçi bir şekilde algılayarak ileride yapmak istedikleri meslek konusunda daha bilinçli ve doğru seçimleri gerçekleştirebilecek vizyona sahip oluyorlar. Araştırmalar da erken yaşta geleceklerini ve meslek seçimlerini planlayan gençlerin kariyer basamaklarını daha hızlı ve kararlı tırmandıklarını gösteriyor.

5 dönemlik bir program olan T-MBA, her dönem haftada bir saat işlenen 2 dersten oluşuyor. Ekonomi, Pazarlama, Para Yönetimi, Girişimcilik, İnsan Kaynakları, Uluslararası İlişkiler ve A.B İlişkileri, Yönetim ve Organizasyon, Ticaret Hukuku, Veri Madenciliği, Değişim Mühendisliği gibi derslerden oluşan T- MBA programı sayesinde öğrencilerin temel bilgileri edinmelerini ve kavramlar arası ilişkilendirme yapabilmeleri bekleniyor. Ayrıca her ders yılının 2. döneminde öğrenciler, Doğa Koleji ve aileler tarafından da onaylanan çeşitli işyerlerinde hafta sonları yaptıkları 3–4 saatlik stajlarla erken yaşta iş hayatına dair deneyim elde ediyorlar. Öğrenciler T-MBA programının sonunda biri doğa konseptli sosyal proje diğeri ise işletme üzerine iki bitirme projesi hazırlıyorlar.

T-MBA programının bir diğer önemli parçası ise Öğrenci Meclisi tarafından belirlenen öğrenci temsilcilerinin ilk örneğini T.B.M.M Başkanı Köksal Toptan ile başlayan ve kendi sektörlerinde isim yapmış kişiler ile yapacakları röportajlar ve bu röportajların programa katılan öğrenciler ile paylaşılması oluşturuyor. Lise 1,2 ve 3.’ün ilk dönemi olmak üzere toplam 5 dönem süren T-MBA programı süresince öğrencilere her dönem sonunda T-MBA karnesi ve seminer katılım belgesi veriliyor. 5. dönemin sonunda ise öğrenciler ileriki eğitim ve kariyer hayatlarında onlara yarar sağlayacak T-MBA sertifikasının sahibi oluyorlar.

Ders ve stajların yanı sıra öğrencilerin ufkunu açması amaçlanan iki saatlik seminerlerde, değişik meslek gruplarından yetkin kişiler iş hayatına dair tecrübelerini aktarıyor, öğrencilerin sorularına yanıt veriyorlar. Bu değişik rol modelleri ile karşılaşan öğrenciler, onların kendi yaşlarındayken ne düşündüklerini, neleri hayal ettiklerini, sonraki yıllarda nelerle karşılaştıklarını, kariyerlerinin başlangıcında neleri hedeflediklerini, bunların ne kadarını gerçekleştirebildiklerini, karşılaştıkları zorlukları, bu zorlukları nasıl aştıklarını, nelerden vazgeçtiklerini, pişmanlıklarını dinleyerek kariyer dünyası hakkında önemli bilgiler edinecekler.2007–2008 T-MBA seminer programında Superonline CEO’su Savaş Ünsal, gezgin Orhan Kural, basketbol antrenörü Ufuk Sarıca gibi isimlerin yanı sıra doktordan yazara, orkestra şeflerinden marka danışmanlarına kadar geniş bir yelpazede, sektörlerinde isim yapmış çeşitli konuşmacılar bulunuyor.

DOĞA KOLEJİ LÜTFİ KIRDAR T-MBA SEMİNER PROGRAMI
09.30 – 10.00 Coffee Break

10.00 – 10.05 Doğa Anadolu Lisesi Film

10.00 – 10.15 Uğur Gazanker – Doğa Koleji Genel Müdürü / Hoş Geldiniz Konuşması

10.05 – 10.10 Kayahan Ersoylu – Kartal Doğa Koleji Öğrenci Meclis Başk.

10.10 – 10.15 Sena Tohum – Sarıyer Doğa Koleji Meclis Başk
.

10.15 – 10.45 Murat Yalçıntaş – İstanbul Ticaret Odası Başkanı /Açılış Konuşması

10.45 – 11.15 Mustafa Sarıgül – Şişli Belediye Başkanı
11.15 – 11.45 Hazım Ellialtı – Eti Grup CEO

11.45 – 12.15 Fethi Şimşek – Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı

12.15 – 13.00 Lunch Break
13.00 – 13.30 Doğa Anadolu Lisesi Öğrencileri Halk Oyunları

13.30 – 14.00 Müller Siebers – FHDW Üniversitesi Hoonefer Kampus Dekanı

14.00 – 14.30 Çetin Yıldırımakın – Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

14.30 – 15.00 Ali Kırca Show Haber Yayın Yönetmeni