MediaCat

Dizilerde engeller kalkıyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), işitme ve görme engellilerin televizyon ve radyodan daha fazla yararlanabilmeleri için komisyon kurdu.

Dizilerde engeller kalkıyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), işitme ve görme engellilerin televizyon ve radyodan daha fazla yararlanabilmeleri için komisyon kurdu. Çalışmalar tamamlanınca işitme engelliler, dizileri altyazı ile izleyebilecek. Görme engelliler, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, “Kuzey Güney”, “Muhteşem Yüzyıl” gibi reytingi yüksek dizileri, özel seslendirme ve efektler eşliğinde radyodan dinleyebilecekler.

RTÜK Başkan Vekili Taha Yücel, şunları söyledi: “Altyazı dediğimiz şey sürekli ekranda kaldığında normal izleyiciyi rahatsız ediyor ama sayısal teknoloji istendiği zaman açılan altyazıya olanak sağlıyor. Televizyonda işaret diliyle tercüme yapılabilir ama tek bir işaret dili yok. İşaret dilini bilmeyen engelliler de var. Bu nedenle biz de şuna çalışıyoruz. Öncelikle kamu yaymasından başlamak üzere üretilen özellikle reytingi yüksek dizilerde pilot uygulamalarla başlayarak, Türkçe altyazı uygulaması getireceğiz. TRT’den tüm dizilerde bunu yapmasını isteyebiliriz.
 

(Kaynak: Nar Ajans)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.