Dikkat! Bu fotoğraf rötuşlu

İngiliz hükümeti, reklamlardaki dijital müdahalelerden geçmiş model fotoğraflarına 'sağlık uyarısı'...

23.09.2010 - 00:00 | MediaCat

İngiliz hükümeti, reklamlardaki dijital müdahalelerden geçmiş model fotoğraflarına ‘sağlık uyarısı’ iliştirmeyi planlıyor. Amaç, genç kızların özendiği ‘mükemmel vücutların’ gerçek olmadıklarını göstermek…

Reklam panolarında gördüğünüz, upuzun, biçimli bacaklara ve gerçek olamayacak kadar ince bellere sahip modeller sizin de sinirinizi bozuyor mu? Sıfır beden modellere özenen kızınızın yemeden içmeden kesilmesi karşısında moda dünyasına ateş püskürmeye mi başladınız?
Parlak dergiler ve dev reklam panolarındaki, fazlasıyla rötuşlanmış, bol bol photoshop görmüş güzeller güzeli modellere karşı ilk önlem İngiltere’den geliyor. Yıllarca, podyumlarda sıfır beden modellerin teşvik edilmesine karşı mücadele eden örgütler, şimdi de dijital olarak değiştirilmiş model fotoğraflarına karşı atakta.

Sıfır beden modellerin yeme bozukluğuna yol açtığını söyleyen aktivistler, söz konusu modifiye edilmiş fotoğrafların kadınlara ve genç kızlara daha büyük bir kötülük yaptığını söylüyor. Zira bir çok insan gördüklerinin ‘gerçek olmadığının’ farkında değil…

İngiliz hükümeti, bu konuda kolları sıvamış durumda. Gelecek ay reklamcılar, moda editörleri ve sağlık uzmanlarıyla birlikte masaya oturacak olan hükümet yetkilileri photoshop görmüş moda fotoğrafları konusunda nasıl bir önlem alınabileceğini tartışacak. Hedef, İngiltere’deki tüm moda ilanları ve dergilerde, işlemden geçmiş, dijital teknoloji marifetiyle inceltilmiş, uzatılmış, fazlalıkları alınmış model fotoğraflarına, imajın işlemden geçtiğine dair bir uyarı etiketi iliştirmek. Böylece ilana bakan gözler, karşısındakinin ‘gerçeğin çok daha fazlası’ olduğunu bilecek. İlanlardakilerin ‘mükemmel vücutlar’ değil, ‘dijital fanteziler’ olduğundan emin olacak.

‘Herkes Barbie bebek!’
New Hampshire’daki Dartmouth College’de dijital fotoğraf uzmanı olan Prof. Hany Farid, “Herkes Barbie bebekler olma yolunda” diyor: “Bu dergilerde rötuş görmemiş tek bir fotoğraf olduğunu sanmıyorum. Hepsine sonuna kadar müdahale ediliyor. Trend, photoshop’ta en uca gitme yönünde…”

İngiltere’de, yeme bozukluğuyla mücadele eden Beat adlı derneğin yöneticisi Susan Ringwood rötuş görmüş fotoğrafların insanlara ne tür bir zarar verebileceğini şu sözlerle açıklıyor: “Modellerin dijital olarak parlatılmış, inceltilmiş fotoğrafları en çok yeme bozukluğu sorunu yaşayan kızlara zarar veriyor. Çünkü çevrelerinde bu fotoğrafları gördükçe, kendileri gittikçe zayıflıyor diye neden birilerinin endişe duyduğunu anlamıyorlar. Gördükleri modelleri, ‘başarılı’ buluyorlar.”

Geçen yıl Ralph Lauren, bir ilanında photoshop yüzünden beli, kafasından daha küçük hale gelen bir modelden dolayı kamuoyundan özür dilemek zorunda kalmıştı. Bu konudaki görüşmeleri yürüten Eşitlikten Sorumlu Bakan Lynne Featherstone, rötuşlanmış fotoğrafların üzerine bir sağlık uyarısı koymayı planlıyor.

radikal.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.