MediaCat

Dijital yayın platformlarına RTÜK denetimi kapıda

Yasanın yürürlüğe girmesi halinde platformların kontrolü RTÜK tarafından sağlanacak.

Dijital yayın platformlarına RTÜK denetimi kapıda

Geçtiğimiz hafta TBMM’ye sevk edilen, vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkındaki torba kanun tasarısında yer alan 73’üncü madde, internetten yayın yapan kuruluşlara RTÜK denetimi getirdiği iddiasıyla kamuoyunun gündemine oturdu.

Bahsi geçen maddede, internet sitelerinden yayın yapmak isteyen lisanslı kuruluşların yayın yapabilmeleri için RTÜK’ten ayrıca lisans almalarının gerekeceği, lisans alamayan ya da lisansı iptal edilen kuruluşların yayınlarının sulh ceza hakimleri tarafından engellenebileceği ifadeleri yer alıyor. Buna göre, RTÜK’ten gelen engelleme talebi sulh ceza hakimince 24 saat içerisinde duruşmaya gerek görülmeksizin karara bağlanabilecek; söz konusu karara itiraz, Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre gerçekleşebilecek.

TBMM’ye sunulan torba yasanın kabul edilmesi durumunda da Netflix, YouTube, Spotify ve BluTV gibi internet üzerinden yayın yapan platformların kontrolü RTÜK’te olacak; RTÜK’ten lisans alınamaması ya ya da yayınların RTÜK tarafından uygunsuz bulunması halinde dijital servislere erişim engellenecek.

Konu hakkında görüş almak amacı ile ulaştığımız RTÜK Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Şakir Sarıcaoğlu, torba yasanın TBMM’ye ulaştığını söyleyerek herhangi bir yorumda bulunmadı.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı ise önceki yorumunda 73’üncü maddenin sansür uygulaması olduğunu vurgulamış, söz konusu yaklaşımın YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür ve erişimi engelleme sonucu yaratacak nitelikte olduğunu belirtmişti. Taşçı ayrıca düzenlemenin bu haliyle yasalaşması durumunda Anayasa’da tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vuracağını söylemişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise uygulamanın ifade özgürlüğünü kısıtlamak için getirilmediğini savunarak, internet kanallarının da RTÜK tarafından denetleneceğini söylemişti. Bekir Bozdağ, düzenlemenin ifade hürriyetini sınırlamak için yapılmadığını da sözlerine eklemişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.