Dijital pazarlamanın “yıkıcı” gücü

İnovasyon alanında Google ve benzeri teknoloji devlerine kafa tutan Pinterest'in yenilikçi dünyasına hoş geldiniz.

14.08.2018 - 15:53 | Nazlı Selin Özkan

Dijital pazarlamanın "yıkıcı" gücü

“Pinterest, herkesin kendini yaratıcı hissetmesine yardımcı olan bir platform” diyor platformun kurucularından Evan Sharp. Kendini “görsel keşif motoru” olarak konumlandıran Pinterest, bir sosyal platformun yanı sıra kullanıcıların ilgilendikleri konular hakkında yeni, ilham verici fikirler edinebilecekleri bir görsel kaynak. 2010 yılında Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından kurulan platformun bugün aylık 200 milyon kullanıcısı bulunuyor. Pazar değeri 11 milyar doları aşan platformda kullanıcılar, ilgilendikleri konular hakkında görselleri kendi panolarına “pin”liyorlar. Pin’lenen her fikir; ürünün görseli, betimlemesi ve ürünle ilgili bilginin ana kaynağına giden bir bağlantıyla geliyor.

İlk bakışta sıradan bir sosyal platform izlenimi veren Pinterest’i çekici kılan, bünyesindeki yaratıcı fikirler. Çoğunluğunu kadın kullanıcıların oluşturdukları platformda kullanıcılar; ev dekor, yeme-içme, güzellik, mda ve teknoloji gibi başlıklara hitap eden ürünlerin yaratıcı kullanımlarını inceleyerek, buradan edindikleri fikirleri çevrimdışı dünyada hayata geçiriyorlar.

Mary Meeker Internet Trends raporuna göre, Pinterest kullanıcılarının yüzde 90’ı satın alacakları ürünleri Pinterest vasıtasıyla belirliyor. Her gün 2 milyon aktif kullanıcının fikir pin’lediği göz önüne alındığında Pinterest, reklamverenler için özel bir fırsat sunuyor. Markalar içeriklerini, kullanıcının pin’lediklerine benzer ürünlerin, yapay zekâ yardımıyla belirlenip kullanıcıya gösterildiği “Related Pins” özelliği altında kullanıcıya sunuyor. Böylece markalar, ürünlerine ilgi duyan ve satın alma isteği göstermiş kullanıcılara kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Oyunun adı inovasyon

Dijital pazarlamanın "yıkıcı" gücüGeçtiğimiz sene Pinterest, Pinterest Lens adında yeni bir ürün çıkardı. Makine öğrenmesi ve yapay zekâ vasıtasıyla çalışan Pinterest Lens, bir “görsel arama” motoru. Pinterest Lens sayesinde bir kullanıcı çevrimdışı dünyada gördüğü bir ürünü Pinterest üzerinden aratarak o ürüne benzer ürünlere ve farklı kullanımlarına ulaşabiliyor. Mesela, Pinterest Lens aracılığıyla bir kullanıcı, fotoğrafını çektiği bir sebzenin kullanıldığı değişik tariflere ulaşabiliyor veya başkasında gördüğü bir ceketi platform üzerinden aratarak o ceketin ne gibi kombinlerde kullanıldığını inceleyebiliyor.

Pinterest’in piyasaya sürdüğü bu yeni teknoloji markalar için dönüştürücü, bu alandaki diğer oyuncular içinse “yıkıcı” bir gelişme. Günümüz tüketicisi artık istediklerine hızlı ve kolayca erişebilecekleri mecraları tercih ediyor. Haliyle görsellik ön plana çıkıyor. WARC’un raporladığı verilere göre, Birleşik Krallık’ta 18-24 yaş aralığındaki tüketicilerin yüzde 51’i görsel arama teknolojisinden faydalanıyor. Yani reklamverenin karşısında gittikçe daha görsel bağlamlarda düşünen bir tüketici var.

Marka işbirlikleri

Markalar, görsel arama teknolojisinin potansiyelini keşfetmeye başlıyorlar. Lens’in lansmanından sonra Pinterest, perakende devi Target ile değeri 5 milyon dolar olduğu konuşulan bir işbirliğini duyurdu. Bu ortaklık doğrultusunda Target, Pinterest Lens’i kendi platformuna entegre ederek müşterilerine fotoğrafını çektiği bir ürünün kendisini ya da benzerlerini Target üzerinden satın alabilme olanağı sunacak.

Dijital pazarlamanın "yıkıcı" gücüMüşteriye tanıdığı kolaylığın yanı sıra Pinterest Lens ortaklığı, Target’a ürün geliştirme alanında da rekabetçi üstünlük sağlıyor. Pinterest kullanıcılarının pin’ledikleri ürünlerden elde edilen verilere bakarak Target, çıkardığı yeni ürünlerin tasarımlarını ve envanterlerini belirleyebilecek. Mesela, Pinterest’te popüler olan bir tasarımdan esinlenerek yeni ürünler çıkarabilecek ve bu tasarımların ne kadar pin’lendiğine bakarak o ürünün üretim sayısını belirleyebilecek.

Pinterest Lens’in lansmanından sonra Google ve Microsoft da kendi görsel arama motorlarını piyasaya sürdüler ancak bu alandaki öncülüğü Pinterest sürdürüyor. Lansmanının yapılmasından bir yıl sonra platform, Pinterest Lens üzerinden her ay 600 milyon görsel arama gerçekleştirildiğini açıkladı. Bloomberg’ün paylaştığı verilere göre ise 2017’nin ilk yarısında umduğu finansal hedefe ulaşamayan Pinterest, yılın ikinci yarısında reklam gelirini bir önceki seneye kıyasla yüzde 58 artırarak 473 milyon dolarlık bir hasılat elde etti.

Yenilik, yenilik, yenilik

Pinterest bir yandan görsel arama motorunun ardındaki teknolojiyi geliştirirken diğer yandan bu teknoloji vasıtasıyla çalışan yeni ürünler üretiyor. Bunlardan biri, kullanıcıların kendi stillerini geliştirebilecekleri Lens Your Look. Hem metin hem de görsel arama özellikleri sunan Lens Your Look ile kullanıcılar gardıroplarındaki kıyafetlerin fotoğraflarını Pinterest’in görsel arama özelliğini kullanarak platforma yüklüyor, Pinterest ise benzer ürünlerin farklı kullanımlarını gösteren bir dizi görseli kullanıcının karşısına çıkarıyor. Online perakende şirketi ShopStyle işbirliğiyle yürütülen Shop Your Look özelliği de kullanıcının karşısına çıkarılan bu ürünleri satın alma imkânı sunuyor.

Tüm bunlara ek olarak Pinterest, QR kod teknolojisini “yorumladığı” Pinterest Pincodes’u tüketici ile tanıştırdı. Pinterest Pincode aracılığıyla markalar, kullanıcılara Pinterest’e özel kataloglar sunuyorlar.

Dijital pazarlamanın "yıkıcı" gücü

Dijital pazarlamada yeni bir dönem

Pinterest’in geliştirdiği bu yeni teknolojilerle markalar hem yarattıkları ilginç içeriklerle tüketicinin dikkatini çekebiliyor hem de tüketiciyi daha ihtiyacı olduğunu bile fark etmeden bir ürünü satın almaya ikna edebiliyor. Pinterest aracılığıyla marka, tüketicinin bir ürüne ilgi duymasına başladığı andan o ürünü satın alışına kadar tüketicinin attığı tüm adımları gözlemleyebiliyor. Pinterest’in yeni teknolojileri vasıtasıyla markalar, değerli veriler edinerek stratejilerini biçimlendirebiliyor.

Pinterest, tüketicinin reklamlara olan toleransının azaldığı, markaların tüketicinin dikkatini çekmek için gitgide ezber bozan yollara başvurmak zorunda kaldığı bir dönemde önemli bir mecra. Pinterest kullanıcıları çevrimdışı hayatlarında yaratıcı şekillerde kullanabilecekleri yeni ürünler aramak için platformdaki varlıklarını sürdürüyorlar. Bu kullanıcılar, markaların içeriklerini yaratıcı bir şekilde kendilerine sunmasını bekliyorlar. Önümüzdeki dönemde platform, Pinterest Lens ve türevi ürünleriyle uyumlu yeni reklam modelleri çıkaracak. Eğer bu yeni reklam modellerini yeteri düzeyde geliştirebilirlerse dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönem açılabilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.