MediaCat

Dijital Dönüşüm Buluşmaları’nın ilk konuğu Ahmet Usta

CMO Society Buluşmaları, Dijital Dönüşüm konseptiyle devam ediyor.

Dijital Dönüşüm Buluşmaları’nın ilk konuğu Ahmet Usta

Türkiye’nin lider marka yöneticilerini bir araya getiren kapalı ve özel sosyal topluluk CMO Society’nin buluşmaları “Dijital Dönüşüm” konseptiyle devam ediyor. Dijital Dönüşüm kapsamında düzenlenen buluşmaların ilki  “Blockchain 101” kitabının ortak yazarı ve fintech uzmanı Ahmet Usta’nın katılımıyla bugün Yapı Kredi Kültür Sanat binasında gerçekleşti. Usta, blockchain felsefesi ve kripto para gerçeği hakkındaki görüş ve deneyimlerini CMO Society üyeleriyle paylaştı.

Konuşmasında milyonlarca yıldır doğanın ve insanın veriyi kaydetme süreçlerine ve yaşanan gelişmelere değinen Usta, matbaadan disketlere, CD’lerden bulut teknolojilere kadar uzanan kayıt sürecinde, aslında sistemin uzun yıllardır güvene dayalı ilişkiler üzerinden yürümekte olduğuna dikkat çekti. Blockchain teknolojisinin de verinin bloklar halinde sıralı şekilde yazılması ve herkese dağıtılması şeklinde çalıştığını belirten Usta, bu teknolojinin güvenin takas usulüyle kurulduğunu ve merkezi sisteme ihtiyaç duymayan mutabakat sisteminin olduğu her yerde kullanılabileceğini söyleyerek, blockchain’in hayatımızı nasıl etkileyeceği sorusunu da yanıtlamış oldu.

Dağıtık defter, mutabakat ve akıllı sözleşmelerin blockchain’i meydana getiren kavramlar olduğunu söyleyen Usta, blockchain’in bağlantılı olduğu şu dört başlıktan söz ederek konuşmasını sonlandırdı:

  • Dijital para (e-ticaret, global ödemeler, para transferi, P2P borç verme ve mikrofinans),
  • Kayıt tutma (sağlık, sahiplik, oy verme, fikri mülkiyet),
  • Menkul kıymetler (hisse senedi, kitle fonlaması, türev ürünler),
  • Akıllı sözleşmeler (dijital haklar, bahis oyunları, güvenli hesap)

Üyeler, sunumun ardından Yapı Kredi Müzesi’nin “Bir Meteliğin Peşinde: İşaretler, İzler ve Hikâyeler” ile “Şehirlere Alışamadı-Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergilerini müze müdürü Nihat Tekdemir eşliğinde gezme imkânı buldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.