Dijital dilemma

İnternet yalnızca bir iletişim aracı veya mecra değil. Başlı başına paralel bir evren. Artık nerdeyse offline olan her şeyin bir de online versiyonu veya muadili var. Bu durum internet için yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarında da kendisini gösteriyor. İnternette, ‘sanal’ olmak şartıyla istediğiniz her şeyi ama her şeyi yapabildiğiniz için bu yepyeni mecra, markalara ‘sınırsız’ […]

22.10.2008 - 17:17 | MediaCat

İnternet yalnızca bir iletişim aracı veya mecra değil. Başlı başına paralel bir evren. Artık nerdeyse offline olan her şeyin bir de online versiyonu veya muadili var.

Bu durum internet için yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarında da kendisini gösteriyor. İnternette, ‘sanal’ olmak şartıyla istediğiniz her şeyi ama her şeyi yapabildiğiniz için bu yepyeni mecra, markalara ‘sınırsız’ olanaklar tanıyor. Bu yeni olanakları keşfetmek, onlardan yararlanmak ve hatta yepyeni iletişim olanakları yaratmak için konvansiyonel ajanslar kendi bünyelerinde yeni ajans veya departmanlar oluştururken, doğuştan dijital ajanslar da yaratıcı çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Bu durum yeni bir tartışmanın da kapısını aralıyor: Sizce internetin reklam ve iletişim olanaklarından yararlanmak için doğuştan dijital olmak şart mı, yoksa konvansiyonel ajanslar da bu işi sorunsuz bir şekilde yürütebilir mi?