Dijital ajanslar ve teknoloji şirketleri kapış kapış

Yılın ilk yarısında sektördeki birleşme ve satın almalar 6,8 milyar doları buldu.

11.08.2016 - 15:16 | Ozan Mert

Dijital ajanslar ve teknoloji şirketleri dünyada kapış kapış

Pazarlama hizmetleri sektöründeki birleşme ve satın almalar tüm dünyada hem işlem sayısı hem de işlem hacmi bakımından katlanarak büyüyor. Global pazarlama danışmanlığı şirketi R3’nin raporuna göre 2016’nın ilk altı ayında sektördeki birleşme ve satın almalar tüm dünyada geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla sayıca 85’ten 204’e, değer olarak da 2,1 milyar dolardan 6,8 milyar dolara fırladı.

Advertising Age’de yer alan habere göre sektördeki birleşme ve satın almaların yüzde 62’si dijital ajanslar, reklam teknolojisi şirketleri ve web analizi şirketlerini konu alan işlemler oldu. Bu tür şirketlerin bir önceki yıl tüm işlemlerin içindeki ağırlığı yüzde 42 seviyesindeydi. Söz konusu işlemlerin değeri de bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 288 oranında artış gösterdi.

Kreatif ve medya ajansları işlemleri düşüşte

Bu arada kreatif ajanslar ve medya ajanslarını konu alan işlemler kayda değer bir şekilde küçüldü. Kreatif ajansları konu alan işlemlerin oranı bu yıl geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 22’den yüzde 10’a, medya ajanslarını konu alan işlemlerin oranı ise yüzde 16’dan yüzde 7’ye geriledi.

Satın almalar ve birleşmelerdeki bu artış kısmen Çinli şirketlerin yatırımlarından kaynaklanırken; Deloitte, IBM, Accenture, Telenor gibi daha önce bu pazarda olmayıp şimdi ajanslara yatırım yapmaya başlayan şirketlerin pazara girmesinin de bu artışta payı oldu. Değer bakımından yüksek satın alma ve birleşmeler sınır ötesi işlemler ve özel sermaye fonları tarafından gerçekleştirilirken ajanslar ve ajans holding şirketleri de önceki yıla göre daha fazla işlem gerçekleştirdi.

Bunların gerçekleştirdiği işlemler daha çok kreatif ajanslar, iletişim ajansları ve tasarım ajanslarını konu alırken sınır ötesi işlemler ve özel sermaye fonları tarafından gerçekleştirilen işlemler daha çok dijital alandaki şirketler ve medya ajanslarını konu aldı.

Aşağıda R3’nin verilerine göre konu ile ilgili bazı dağılımları bulabilirsiniz:

İşlem hacmine göre en fazla işlemin gerçekleştiği 15 ülke (milyon dolar)

Dijital ajanslar ve teknoloji şirketleri dünyada kapış kapış
İşlemi gerçekleştiren ve işleme konu olan şirketlerin türüne göre işlem değeri (milyon dolar)

Dijital ajanslar ve teknoloji şirketleri dünyada kapış kapış

Ajans holding şirketlerine göre işlem hacmi (milyon dolar)

Dijital ajanslar ve teknoloji şirketleri dünyada kapış kapış

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.