Digiturk Kanaltürk’ü mahkemeye veriyor

Bu yıl yapılan yeni ihaleyle Süper Lig’in yayın haklarını 5 yıl boyunca elinde tutan Digiturk, Kanaltürk’te yayımlanan...

18.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Bu yıl yapılan yeni ihaleyle Süper Lig’in yayın haklarını 5 yıl boyunca elinde tutan Digiturk, Kanaltürk’te yayımlanan Telegol ve Son Kale programlarında maç görüntüleri konusunda yayın ihlali yapıldığı gerekçesiyle Kanaltürk’ü dava etmeye hazırlanıyor.

 

Digiturk’ün konu hakkında yaptığı açıklama şöyle:

"TFF tarafından düzenlenen naklen yayın ihalesini rekor bir bedel ile kazanan şirketimiz DIGITURK, hak sahibi olduğu karşılaşma görüntülerinin KANALTÜRK logosu ile yayın yapan televizyon kanalında yayınlanan TELEGOL ve SON KALE adlı spor programlarında deforme edilerek/kopyalanarak yayınlanması nedeniyle ciddi bir hak ihlal ile karşı karşıyadır. Adı geçen spor programlarında, DIGITURK’ün TFF ile aralarında imzalanan sözleşmeden ve kanundan doğan hakları hiçe sayılarak, şirketimizin münhasıran hak sahibi olduğu naklen yayın karşılaşma görüntülerinin izinsiz ve hukuka aykırı bir şekilde kopyalanıp, simüle edilerek söz konusu programlarda yayınlanması ile DIGITURK’ün 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan çoğaltma, işleme ve umuma iletim hakları açıkça ihlal edilmiştir. KANALTÜRK logolu televizyon kanalında yayınlanan görüntüler sadece şirketimizin değil, yine aynı ihalede “Paket B Yayın Haklarını” ihale ile kazanan TRT kurumunun da haklarını ihlal eder niteliktedir. Nitekim söz konusu programlar dolayısıyla basınımızda çıkan haberler ve kamuoyu algısı bu uygulamanın açıkça bir hak ihlali amacını  taşıdığını da göstermektedir.

DIGITURK, öncelikle KANALTÜRK logolu televizyon kanalına bu hukuka aykırı eylemlerine derhal son vermelerini talep eden yazılı bir ihtar göndererek bu konudaki hassasiyetini göstermiştir.

Ayrıca şirketimiz , adı geçen spor programlarında yaşanan hukuka aykırılık ile ilgili olarak kanal yetkilileri ve program sorumluları hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu gibi aynı zamanda da adı geçen yayın kuruluşu aleyhine tazminat davaları açarak bu “açık hak ihlalinin” engellenmesi için bütün yasal yolları kullanmaya son derece kararlıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.