Digiturk Akşam ve Show TV satılıyor

Medyatava’nın bildirdiği habere göre bünyesinde Show TV, Akşam gazetesi ve Digiturk gibi medya şirketlerini barındıran Çukurova Holding, medyadaki şirketlerinin yüzde 50'ye kadar olan bölümünü satmak üzere JP Morgan'ı yetkilendirdi.

19.07.2007 - 17:33 | MediaCat

Medyatava’nın bildirdiği habere göre bünyesinde Show TV, Akşam gazetesi ve Digiturk gibi medya şirketlerini barındıran Çukurova Holding, medyadaki şirketlerinin yüzde 50’ye kadar olan bölümünü satmak üzere JP Morgan’ı yetkilendirdi.

Çukurova Holding’in yazılı basın ve televizyon varlıklarının yüzde 50’ye kadar kısmını satmayı planladığı ve bu satış için JP Morgan’ın yetkilendirildiği bildiriliyor. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, aralarında Akşam gazetesi, Show TV, Digiturk gibi gazete, televizyon ve dergilerin bulunduğu medya şirketlerindeki azınlık hisseleri Çukurova tarafından satılacak.

Reuters’e konuşan kaynaklardan biri dört talibin ayrıntılı inceleme yaptığını belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen bir başka kaynak, Çukurova Holding’in planlarıyla ilgili olarak “Digiturk, Akşam ve Show TV ve diğer gazete ve dergilerden oluşan bir holding yapısı kuruyorlar ve bunu satıyorlar…Bunun yüzde 50’ye kadar olan kısmını satacaklar” dedi.

Bu plan, bir kısmına ABD merkezli Providence Equity Partners’ın sahip olduğu Digiturk’ün azınlık hissesinin halka arz edilmesinin planlandığı bir döneme denk gelmiş oldu. Konuyla ilgili olarak JP Morgan bilgi vermek istemezken Çukurova’dan yetkililere ise ulaşılamadı. Yabancı şirketler daha önce de Türkiye’nin hızla büyüyen medya sektörüne ilgi göstermişti. Rupert Murdoch’un News Corp ve Alman Axel Springer Türk medya sektörüne giren yabancı şirketler olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de yabancıların radyo ve televizyon yayımcılığında yüzde 25’ten fazla pay sahibi olmasını engelleyen yasa bulunurken, gazetelerde böyle bir sınırlama bulunmuyor. Bilgi veren ikinci kaynak, alıcının özel sermaye yatırımcısı olmasının muhtemel olduğunu ve Türkiye ile daha önce ilgilenen çok sayıdaki yabancı şirketin, Çukurova’nın planladığı bu satışla ilgilenmediğini söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.