Digiturk’te HD dönemi çok yakında başlıyor

Digitürk, High Definition (HD) adı verilen yüksek çözünürlüklü yayın teknolojisini,

24.05.2007 - 13:56 | MediaCat

Digitürk, High Definition (HD) adı verilen yüksek çözünürlüklü yayın teknolojisini, önümüzdeki aylar içerisinde sunmaya başlayacak. Yayınlara öncelikle gerçek HD çekilmiş sinema, futbol ve belgesel kanallarında başlanacak. Bunun yanısıra izleyicilerin yayını kaydedip daha sonra izlemesini ya da dondurup ileri geri sarma gibi imkanlara sahip olmasını sağlayan PVR (personal video recorder) teknolojisi de aynı kutuda Digitürk üyelerine sunulacak.

HD yayınları gerçekleştirmeye olanak sağlayacak gerekli teknoloji ve donanımla ilgili çalışmalarını da sürdürüyor. HD uyumlu TV alıcılarla beraber kullanılarak HD yayınları izleme imkanı verecek olan özel Digikutular, yüksek çözünürlüklü yayın almanın yanı sıra, çok farklı fonksiyonları da birlikte taşıyacaklar. Digiturk Genel Müdür Yardımcısı Hatice Memigüven konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Digiturk üyeleri futbolseverler 2007-2008 Turkcell Süper Ligi ve Fortis Kupası’nın İstanbul’da oynanacak önemli karşılaşmalarını HD yayın teknolojisiyle izleyecek. Digiturk, HD farkını en çok yaşatan içeriğin spor olduğunu biliyor. Özellikle bir futbol maçında daha geniş bir alanı görmek, hareketli görüntüde detaylara daha hakim olmak, yakın çekimlerde sahanın içindeymiş gibi hissetmek HD’den alınan keyfi yaşatacak unsurlar.

Dünyada bir çok yerde müşteriler PVR için ayrı kutu, HD için ayrı kutu almak durumunda kaldılar. Biz tek bir yatırımla bütün servisleri sunabilecek donanımı müşteriye sağlamak istedik. Digiturk’ün yeni kutusu PVR özelliklerinin yanında HD ve MPEG-4 uyumlu olması ile ve de Video on demand yapabilmesi ile tüm özellikleri üzerinde taşıyarak müşterinin tekrar tekrar kutu değiştirmesini ortadan kaldıracak nitelikte bir kutu. Bu cihazı bizim için kutu teknolojisinde dünya öncüsü olan Pace firması hazırlıyor. Üyelerimize bu teknolojiyi Pace güvencesiyle veriyor olacağız. Bizim vereceğimiz HD ve PVR servisi için tek bir abonelik sunmayı planlıyoruz. Böylece müşterilerin ayrı servise abone olmaları gerekmeyecek. Bütün bu servisler çok makul bir abonelikle sunulacak.

Kullanıcıya sunmayı planladığımız bu ürün hem PVR, hem HD hem de VOD hizmetlerini sunabilen bir teknolojiye sahip. Şu anda dünyada bu spesifikasyonda bir ürün yok. Ürünü pazara çıkarttığımızda ise dünyada ya ilk ya da 2. ürün olmuş olacak. Bunun başlı başına bir fark olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Türkiye, dünyada PVR ve HD servisinin yanında Push-VOD servisinin de kullanılabildiği ve buradan HD film de kiralanabildiği ilk ülkelerden biri olacak.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.