Digital Age’den canlı dergi kapağı

Dijital her alanda olduğu gibi kağıt ortamına da özel bir boyut ekliyor. ‘Dijital iş ve kültür dergisi’ olarak yenilikleri yakından takip eden Digital Age...

05.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Dijital her alanda olduğu gibi kağıt ortamına da özel bir boyut ekliyor. ‘Dijital iş ve kültür dergisi’ olarak yenilikleri yakından takip eden Digital Age, Kasım 2009 sayısının kapağında Türk medyasında bir ilke imza attı.

Bu ay Digital Age’in kapağı, kameralı cep telefonu ve web kamerası ile bakıldığında görülebilen ekstra, dijital bir boyuta sahip. Digital Age’in kapağını web kamerasına gösteren okurları etkileşimli ve şaşırtıcı bir deneyim bekliyor.

‘Dijital iş ve kültür dergisi’ sloganıyla yola çıkan ve dijital devrimin hayatın her alanında yol açtığı dönüşümlere odaklanan Digital Age dergisi, Kasım sayısında, Türkiye’de bir dergi tarafından ilk kez gerçekleştirilen bir dijital uygulamaya yer veriyor. Kasım sayısında “Türkiye’nin dijital lovemark’ları” kapak konusunu taşıyan Digital Age dergisi, basılı mecraya dijitalin nasıl bir katkıda bulunabileceğini de gösteriyor.

Digital Age, basılı mecra ile internet ve dijital teknolojilerin bir arada kullanılması ile hem okur, hem yayıncı, hem de reklamveren tarafından yenilikçi fırsatlar yakalanabileceğini ortaya koyuyor.

Uygulama nasıl çalışıyor?
Digital Age’i bayi rafında gören bir okur kapak üzerinde basılmış olan, ayrıca dergi poşeti üzerinde etiket olarak yapıştırılan özel barkodu, kameralı cep telefonu ile okutarak Digital Age sitesine yönlendiriliyor. Derginin www.digitalage.com.tr/lovemarks adresindeki sayfaya bağlanan okuyucu buradaki basit yönlendirmeleri takip ederek bilgisayarının web kamerasını aktif hale getiriyor. Dergi kapağını web kamerasına gösterdiğinde ise Türkiye’nin dijital lovemark’larının ardı ardına animasyonlu geçişini görüyor.

Basılı mecrada dijital açılım!
Digital Age’in bu ay kapağına taşıdığı uygulama, dijital teknolojiler ve internet sayesinde basılı yayıncılığın da yeni boyutlar kazanabildiğini ortaya koyuyor. Baskı öncesinde derginin içerik ya da reklam sayfalarında tanımlanacak ve eklenecek dijital kodlar sayesinde bir haberin, röportajı yapılan kişinin video görüntüleri, sayfalarda yer verilmeyen ya da baskıya yetişmeyen bilgiler ya da detaylar internet üzerinden etkileşimli bir şekilde sunulabiliyor. Barkodu okutmak içinse günümüzde her bilgisayar için standart hale gelmiş bir webcam yeterli.

Dijital pazarlama dünyasında da markalar tarafından tüketici ile etkileşim kurmak üzere kullanılmakta olan ‘Artırılmış Gerçeklik’ (Augmented Reality) uygulaması sayesinde, klasik kağıt mecrası tarihte ilk defa internet sayesinde üçüncü bir boyut kazanmış oluyor.

Dünyada da çok yeni
Digital Age’in kapağına taşıdığı bu uygulama dünyada da henüz çok yeni. Nitekim ünlü erkek dergisi Esquire da Aralık sayısında yurtdışı baskısında okurlarına dijital üçüncü boyutu sunacak. Dergide 6 sayfanın bu teknolojiye uygun bir şekilde hazırlandığı açıklandı. Bu sayfalardan ikisi reklam, dördü ise özel haber niteliği taşıyor. Daha önce müzik kliplerinde ve web sitelerinde denenen bu teknolojinin basılı medya için kullanımı oldukça yeni.

‘Dijital iş ve kültür dergisi’ Digital Age’in Kasım 2009 kapağındaki uygulama kreatif fikir aşamasından itibaren Litespell ( www.litespell.com ) tarafından gerçekleştirildi. 2009 başından bu yana Digital Age dergisinin kapaktasarımları her ay farklı bir dijital ajans tarafından yapılıyor. Kapak konusu belirleninceo ay kapağı tasarlayacak olan dijital ajansa konuyla ilgili bir brief veriliyor, bu konunun kapağa nasıl taşınacağı ajansın kreatif ekibine bırakılıyor.

Digital Age’in Kasım 2009 kapak konusu olan Türkiye’nin Dijital Lovemark’ları araştırması ise Digital Age’e özel olarak KMG Ipsostarafından gerçekleştirildi. 12 farklı ilde gerçekleştirilen araştırmada çeşitli kategorilerde en sevilen dijital lovemark’lar tespit edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.