Diageo Mey’i satın alıyor

Diageo, Türkiye’nin alkollü içki şirketi Mey İçki’yi, Texas Pasific Group ve Actera’dan 3 milyon 300 bin TL (1 milyon 300 bin İngiliz Pound’u) işletme değeri ile satın alma konusunda mutabakata vardı

21.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Diageo, Türkiye’nin alkollü içki şirketi Mey İçki’yi, Texas Pasific Group ve Actera’dan 3 milyon 300 bin TL (1 milyon 300 bin İngiliz Pound’u) işletme değeri ile satın alma konusunda mutabakata vardı. Anlaşmanın, rekabet onaylarının dahil olduğu mutat kapanış koşullarına tabi olması ve satın alma işleminin 2011 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Oldukça hızlı büyüyen bir ekonomi olan Türkiye, GSYH büyümesinin iki katı oranında tüketici harcaması büyümesi öngörüsüyle Diageo için cazip özellikler sunuyor. Diageo, Türkiye’nin alkollü içki şirketi Mey’in dağıtım ağı ve müşteri ilişkileriyle pazara erişimini artırarak, hızla büyüyen bu pazarda uluslararası alkollü içki markalarının büyümesini de hızlandıracaktır. Şirket, son 3 yıldır güçlü bir büyüme sağlayan ve gerçekleştirilecek satımın bir parçası olarak sermayelerinin bir kısmını çalışan prim sistemi için yatıracak mevcut idari kadro yönetiminde faaliyetine devam edecek ve Diageo Avrupa’ya bağlı olacaktır. Satın alma işlemi, nakit kaynaklar ve boçlanma ile karşılanacaktır.

Diageo CEO’su Paul Walsh satın alma ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye, güçlü GSYH büyümesiyle Diageo için cazip ve büyüyen bir pazar. Mey İçki’nin satın alınması, hızlı büyüyen Türkiye alkollü içecek pazarındaki mevcut konumumuzu değiştirecek. Bu operasyon bize en önemli yerel alkollü içki kategorilerinin lider markalarını, muazzam bir dağıtım ağını ve etkinliği kanıtlanmış idari kadrosunu sağlayacak. Mey İçki’nin satın alınması ayrıca Diageo’ya uluslararası seçkin alkollü içki markalarının Türkiye’de uzun vadeli büyümesini hızlandırabileceği güçlü bir platform sunuyor.

Kârlılık kriterimizi karşılayan bu satın alma, Diageo ortalamasının üzerinde üst seviye büyüme ile kâr marjında artış sağlıyor. Mey İçki markalarını ve idari kadrosunu Diageo bünyesine katmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu yatırım, Diageo’nun Çin ve Vietnam gibi orta sınıfın hızla büyüdüğü, gelişmekte olan pazarlardaki varlığını artırma stratejisinin devamı niteliğinde."
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.