MediaCat

Diageo: Bir yıldır hükümete ulaşmaya çalışıyoruz

Marka, alkol yasasının ardından The Drum’a konuştu.

Diageo: Bir yıldır hükümete ulaşmaya çalışıyoruz

Geçtiğimiz hafta Meclis gündemine taşınarak Genel Kurul’da kabul edilen alkol ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi hafta sonunda uluslararası medya organlarının da gündemindeydi.

New York Times‘ın haberinde satış yasağı temelinde incelenen düzenlemenin Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra yürürlüğe gireceğine dikkat çekildi. Wall Street Journal ve Bloomberg de düzenlemeyi politik ögeleri ile ele alan yayın organları arasında yer aldı.

Pazarlama açısından ise en ilginç gelişme İngiltere merkezli Diageo tarafından yine İngiltere merkezli yayın organı The Drum‘a yapılan açıklamaydı. Diageo sözcüsü açıklamasında “Türkiye’de alkollü içeceklerin promosyonu ve satışını düzenleyen yasal çerçeve için önerilen değişiklikleri tartışmak amacıyla aylardır -neredeyse bir yıldır- hükümetle görüşmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diageo Johnnie Walker, J&B, Smirnoff ve Guinness gibi markaları bünyesinde barındırıyor. 2011’de Mey İçki‘yi 2,1 milyar dolar karşılığında satın alan firma, aynı zamanda ülkemizin de en büyük alkollü içki üreticisi konumunda bulunuyor.

Firmanın açıklaması, sanılanın aksine, yasal düzenleme ile getirilen değişikliklerin bir yıla yakın bir süredir tartışıldığını gösteriyor. Hükümetin benzer birçok yasal düzenlemede izlediği ‘sektör temsilcileri ile birlikte karar verme’ yolunu bu değişiklikte izlememeyi tercih etmiş olması da, açıklamadan çıkarılabilecek bir başka sonuç olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: The Drum

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.