Diageo’nun piyasaya girmesi memnun etti

Mey'i alan Diageo'nun rakı piyasasına hızlı girişi, rakipleri de memnun etti.

23.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Mey’i alan Diageo’nun rakı piyasasına hızlı girişi, rakipleri de memnun etti.

Johnnie Walker, JB ve Smirnoff gibi dünyaca ünlü markaların sahibi İngiliz Diageo’nun Türkiye’deki alkollü içki pazarının lideri Mey İçki’yi 3.3 milyar TL’ye satın alarak ‘çilingir sofrası’na oturması, piyasa oyuncularını memnun etti. Asıl işi alkol üretimi ve satışı olan bir firmanın Mey’i satın almasını sektörün gelişimi açısından olumlu bulan firmalar, “Alkol piyasasında yasak değil, yeni bir düzen geliyor. İçimiz rahat, rekabete hazırız” diyor.

Türkiye’de 2003 yılında özelleştirilen alkollü içki piyasası, kısa sürede yaklaşık 10 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. Mey İçki piyasanın yaklaşık yüzde 80’ini oluştururken, Anadolu Rakı, Beylerbeyi Rakı, Burgaz Rakı, Topkapı Rakı ve Mercan Rakı gibi markaların aralarında bulunduğu yaklaşık 20 rakı markası, ‘milli içki’ konumundaki rakıda farklı tatların oluşmasını sağladı. Mey’in en önemli rakibi 2004 yılında kurulan Garipoğlu ailesine ait Burgaz Alkollü İçecekler oldu. Burgaz, 5 yıl içinde pazarın yüzde 20’sini elde etti.

Daha sonra Garipoğlu ailesinin borçları nedeni ile TMSF’ye geçen Burgaz, geçen yıl Mey İçki tarafından satın alındı. Mey İçki’nin satışıyla, Burgaz’a ait markalar da Diageo’ya geçmiş oldu. Öte yandan dün Mey İçki’den İMKB’ye yapılan açıklamada, satış nedeniyle borsada işlem görme başvurusunun geri çekildiği belirtildi.

Fiyat sürpriz değil
2010 yılını 766 milyon TL ciro ile kapatan Mey İçki’nin rakıda yüzde 76, votkada yüzde 59’a ulaşan pazar payına karşın, rakip alkol üreticileri de söz konusu satıştan memnun.
Topkapı Rakı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Acar, “Bizce yeni dönemde alkol piyasası yeni bir şekle sokuluyor. Yasaklama değil dünya genelinde uygulanan belli kısıtlamalar ülkemizde de hayata geçiyor” dedi. Piyasadaki en büyük sıkıntının haksız rekabet ve yüksek ÖTV olduğuna vurgu yapan Acar, “Diageo gibi asıl işi alkol üretimi ve satışı olan bir dünya devinin Mey’i satın alması çok olumlu bir gelişme. Ortaya çıkan fiyat bizim için sürpriz değil. Yeni rakiple rekabete devam edeceğiz” diye konuştu.

Anadolu Rakı ortağı Ahmet Çiğdem de Mey’in satışının sektörün taşıdığı büyüme potansiyelinin göstergesi olduğunu belirterek, “İçimiz rahat. Önümüzdeki dönemde daha hareketli bir piyasa göreceğiz” dedi.

Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.