Dev kediler Cihangir’deydi

Bimeras Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, disiplinlerarası sanat festivali iDANS Uluslararası...

04.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Bimeras Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, disiplinlerarası sanat festivali iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nde, iKEDi isimli sanatı sokaklara, parklara çıkararak halkla buluşturan etkinliğin ikinci gününde Beyoğlu Cihangir Parkı’nda düzenlendi. Etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan kızı Rana Demircan ile katıldı ve İstanbul’un önemli simgelerinden biri olan martının kuklasını yaptı.

Dev kedilerin İstanbul ziyareti ise Cumartesi Cihangir Parkı’nda devam etti. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan etkinliğe kızı Rana Demircan ile katıldı. Parkta kurulan masalarda İstanbul’un simgesi ve sokaklarda hayatı beraber paylaştığımız, kedi, köpek, martı ve lüfer balığı yapan Cihangirlilerle bir araya geldi. Ahmet Misbah Demircan ve kızı Rana etkinlikteki eğitmenlerin yardımıyla birlikte bir martı yaptı.

Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley tarafından tasarlanan dev kedi kuklaları İstanbul’u dolaşıyor ve 15 mahalleyi ziyaret ediyor. İstanbul’un çeşitli parklarında ve meydanlarında kurulacak ‘sokak atölyeleri’nde herkes yeteneğini konuşturarak dev kuklaların küçük boyutta olan kopyalarını yapıyor. İstanbul’u bir açıkhava sanat atölyesine çevirecek olan iKEDi etkinliklerine katılım ise tamamen ücretsiz.

4 metrelik kediler yollarda
Beyoğlu Belediyesi’nin desteği, evsahipliği ve Bilgi Üniversitesi’nin katkılarıyla hayata geçen iKEDi projesinde 3 metre yüksekliğinde, 4 metre uzunluğundaki kediler İstanbullularla sanatı buluşturacak. Proje kapsamında İstanbul sokaklarıyla özdeşleşen kedilerin yanında köpek, martı, lüfer balığı ve yunus balığı figürleri de İstanbul’un çeşitli mahallelerinde, kültür merkezleri ve alışveriş merkezini ziyaret ederek halkla buluşacak. Etkinliğe katılanlar ise mahalle ve parklarda kurulacak sokak atölyelerinde hayvanların kuklalarını yapacak. Bu projede sayesinde İstanbul’un farklı mahallelerinde yaşayanlar sanatla buluşacak ve sanatsal yetenekleri ile yaratıcılıklarının sınırlarını tanıma fırsatı bulacaklar.

Her mahalle sanatla buluşuyor
iKEDi projesi sanatın sokağa yansıyan tarafını ortaya çıkarmak ve geniş kitlelerde sanata olan ilginin artmasını sağlamak amacıyla “Biz de İstanbulluyuz” (www.bizdeistanbulluyuz.blogspot.com) kavramıyla yola çıkıyor. 2009 Linz Avrupa Kültür Başkenti Sahne Sanatları Direktörü Airan Berg tarafından iDANS için geliştirilmiş bir proje olup İstanbul’un sokaklarını, havasını ve suyunu paylaştığımız hayvanlarla uyumlu bir yaşama ve diğer canlıların var olma haklarına saygılı bir bakışa davet ediyor. Televizyon, tiyatro ve sinema dünyasına yaptığı tasarımlarla tanınan, 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın açılış ve kapanış törenlerinde dev boyutlardaki uğur böceği ve fil kuklalarıyla dünyanın hayranlıkla izlediği eşsiz bir performansa imza atan Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley, iKEDi projesinin ana eksenini oluşturan kuklaların tasarımını gerçekleştiriyor. Titley’in tasarımları İstanbul’un mahallelerinde hep beraber gerçekleştirilecek.

Sokak atölyeleri 1, 2, 3, 5, 9, 10, 13, 16, 17, 21, 23, 24, 29, 30, 31 Ekim 2010 tarihlerinde farklı mahalleleri ziyaret edecek. Atölyelerin kurulacağı mahalleleri öğrenmek için www.idans.info / www.ikedi.org  web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.