Design Turkey tasarım ödüllerine başvuruları kaçırmayın

Tasarımcıların uluslararası arenada markalaşmasının yolu, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nden...

30.06.2008 - 14:25 | MediaCat

Tasarımcıların uluslararası arenada markalaşmasının yolu, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nden geçiyor. Başvuruların bitmesi için geri sayım başladı. Tasarımcıların, üretici ve marka sahibi firmaların son 3 yıl içinde piyasaya sunulan ürünleriyle katılabileceği yarışma için son gün 15 Ağustos Cuma

Başvuruları 30 Mayıs 2008 tarihinde başlayan ve 15 Ağustos 2008’e kadar devam edecek olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ne başvurular tüm hızıyla sürüyor. Tasarımcıların, marka sahibi ve üretici firmaların başvurularına açılan projede, dereceye giren katılımcılara Design Turkey logosunu ürünlerinde taşıma fırsatı sunulacak. Böylece, ödül sahipleri, ürünlerinin tasarım değerini ulusal ve uluslararası arenada belgeleyebilecek. Ayrıca, ödül alan ürünler, Design Turkey yıllık kataloğunda ve web sitesinde yayınlanarak tanıtılacak.

İnternet üzerinden www.designturkey.org.tr adresinden başvuruların alınacağı proje kapsamında değerlendirmeye alınacak ürünlerde, en fazla üç yıl önce (en erken Ocak 2004) üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması ile tasarımının, üretiminin veya marka sahipliğinin T.C. kökenli olması özellikleri aranıyor.

15 Ağustos’ta başvuruları bitecek yarışmanın ön elemeleri ise, 18 Ağustos– 12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ön elemeyi geçen ürünler, İstanbul’daki sergiye davet edilecek ödül töreninden iki gün önce, ulusal ve uluslararası seçkin uzmanlardan oluşan 30 kişilik bir jüri heyeti tarafından sektörel bazda değerlendirilerek “İyi Tasarım Ödülü”; “Üstün Tasarım Ödülü” ve “TURQUALITY® Tasarım Ödülü” olmak üzere 3 kategoride derecelendirilecek. 21 Ekim 2008’de yapılacak ödül töreniyle, “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” sahiplerini bulacak.

12 sektörü kapsıyor

Tasarımla ilgili Türkiye’de başlatılan en geniş kapsamlı proje olan ve Türkiye’nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlayacak “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 12 sektörü kapsıyor. Proje kapsamında ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler sektörlerinin tasarlanmış ürünleri değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme, aralarında yurtdışından önemli isimlerin de olduğu jüri üyeleri tarafından yapılacak.

Yarışmaya başvuran ürünler, getirdiği yenilik ve sunduğu farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özelliği, işlevselliği ve taşıdığı estetik değer gibi ölçütler açısından değerlendirilecek. Değerlendirme süzgecinden geçerek ödül alan tasarımlar, iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerini belirlemelerinde yol gösterecek.

Kavramsal tasarım ödülleri de verilecek

“Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, “Kavramsal Tasarım Ödülleri” de verilecek. Bu ödüller, her yıl belirlenen tema çerçevesinde, üretim için programa alınmamış tasarım projelerini değerlendirerek verilecek. “Kavramsal Tasarım Ödülleri”nin bu yılki teması ise, “Eko-Tasarım: Sürdürülebilir çevre için tasarım”. Kavramsal tasarım ödüllerinin değerlendirmesinde de, Ürün Tasarımı Ödülleri’nde olduğu gibi, başvuru, ön eleme, ödüllendirme ve tanıtımdan oluşan dört aşamalı bir süreç izlenecek. Kavramsal Tasarım Ödülü alan projeler, Ürün Tasarımı Ödülleri ile birlikte sergiler, yayınlar ve web sitesi aracılığıyla tanıtılacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.