Dersimiz: Girişimcilik projesinin ilk dönemi tamamlandı

SOCAR Türkiye'nin öğrencilere yönelik projesinde ilk dönem geride kaldı.

25.06.2019 - 10:17 | MediaCat

Dersimiz: Girişimcilik projesinin ilk dönemi tamamlandı

SOCAR Türkiye’nin İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle İzmir’de lise öğrencilerine yönelik başlattığı Dersimiz:Girişimcilik adlı girişimcilik projesinin ilk dönemi tamamlandı.

Gençlerin inovatif düşünme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte mesleki ve teknik ortaöğretimin niteliğinin de artırılması hedeflenen iki yıl süreli projeye İzmir’den iki, Aliağa’dan ise tüm liselerden öğrenciler katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte’un katılımıyla düzenlenen dönem finalinde jüri üyeleri finale kalan 10 projeyi değerlendirdi. LeCompte’un yanı sıra aralarında Petkim ve STAR Rafineri temsilcilerinin de bulunduğu jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda Aliağa Heyder Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Vales takımı birinci olurken, Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nden Atlantis takımı ikinci, Aliağa Şehit Gökhan Çakır Anadolu Lisesi’nden Foton takımı ise üçüncülüğü kazandı.

Dersimiz:Girişimcilik projesiyle öğrencileri 21’inci yüzyılın dinamiklerine hazırlamayı hedeflediklerini dile getiren SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, “SOCAR Türkiye olarak Türkiye ve Azerbaycan’ı hem ekonomik hem de sosyal anlamda güçlendirecek yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu anlamda hayata geçirdiğimiz bu eğitim projesiyle, girişimcilik kavramını liselerimizde yaygınlaştırmayı ve öğrencilerimizin gelecekte gerekli olacak iş becerilerine şimdiden hâkim olmalarını hedefliyoruz. Tüm yatırımlarımızın bulunduğu İzmir’de başlattığımız bu program bugün ilk meyvelerini verdi. Öğrencilerimiz katıldıkları atölye çalışmaları ve eğitimler sonucunda son derece yenilikçi projeler geliştirdiler ve yaşadıkları yerlere ilişkin sorunlar için çözüm ürettiler. İki yıl sürecek bu projeyle öğrencilerimizin Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacaklarına ve öncü projeleriyle fark yaratacaklarına inanıyorum. Bu projede yer alan ve fikirleriyle destek veren tüm öğrencilerimizi kutluyorum.” dedi.

Projeyle öğrencilerin girişimcilik konusundaki farkındalıklarını artırmayı amaçladıklarını ifade eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ise, “3 Aralık 2018’de başladığımız ve İzmir EBA ekibimizin koordinasyonuyla sürdürdüğümüz bu proje çok profesyonel bir şekilde planlanmış, takvimlendirilmiş ve yürütülmüştür. Öğrencilerimiz önce inovatif düşünme ve girişimcilik atölyelerine dahil edildiler. Bu atölyelerde girişimciliğin temel unsurlarından başlayarak, sorunlara çözüm önerileri geliştirip sunmalarına kadar uzanan geniş bir çerçevede eğitim almaları sağlandı. Bu atölye çalışmalarıyla öğrencilere girişimcilik süreçleri hakkında bilgi kazandırılmasının yanı sıra, gelecekte de kullanabilecekleri kullanabilecekleri bilgileri aktarıldı ve 21’inci yüzyıl becerilerini kazandırması yönünde çalışıldı. Öğrencilerin, atölye çalışmasında edindikleri bilgiler ve kendilerine verilen başlıklar doğrultusunda iş fikirleri geliştirmeleri sağlandı. Bu fikirlerini kendi okullarında düzenlenen İş Fikri Yarışması’nda ilk defa bir jüri önünde sundular. Bu ilk yarışma, tahmin ediyorum ki, onların hayatlarında önemli dönüm noktalarından biri olarak yer edinecektir.” diye konuştu.

Proje kapsamında söz konusu yarışmaların ardından öğrencileri girişimcilik anlamındaki iş fikirlerini daha da geliştirmeleri amacıyla iş kampı eğitimlerine aldıklarını ve beş gün süreli bu kamplarda profesyoneller tarafından finansal tablolar, pazarlama stratejileri, iş planı kanvası doğrulama, iş planı hazırlama ve yatırımcı sunuşları üzerine eğitimler verildiğini belirten Yahşi, “Ortaya çıkardıkları fikirlerini, aldıkları eğitimler sayesinde iş dünyası gerçeklerine uygun bir şekilde yeniden düzenlediler. SOCAR Türkiye’yle müştereken yürüttüğümüz bu girişimcilik projesinin içeriğine ve yürütülme şekline baktığımızda, bu haliyle Türkiye’de bir ilk olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.” dedi.

Dönem finalinde ilk üç dereceyi kazanan proje fikirlerinin SOCAR Türkiye tarafından destekleneceği ve hayata geçirilmesi için çalışılacağına güvenlerinin tam olduğunu vurgulayan Yahşi, “İnanıyoruz ki, bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu hedefleri doğrultusunda başlattığımız ve önümüzdeki yıllarda da devam edecek bu çalışmalar, üreten Türkiye yolunda gençlerimize ışık tutacaktır.” şeklinde konuştu.