Derin alışveriş seminerleri başlıyor

Perakende pazarı hızla büyüyor. Büyüme sadece tüketici talebiyle sınırlı değil. Yeni markalar pazara giriyor. Yeni alışveriş merkezleri

07.02.2008 - 10:48 | MediaCat

Perakende pazarı hızla büyüyor. Büyüme sadece tüketici talebiyle sınırlı değil. Yeni markalar pazara giriyor. Yeni alışveriş merkezleri açılıyor. 179 adet alışveriş merkeziyle, 20 milyar dolarlık bir alışveriş hacmine sahip olan Türkiye’de hem kalitatif, hem kantitatif anlamda gelişme söz konusu.

Perakende sektöründe, iç görü kazanmak, tüketiciyi gözlemek vazgeçilmez hale geldi. Bu doğrultuda, Reklamcılık Vakfı, Posta Gazetesi ve KMG, 2006’da gerçekleştirdikleri Derin Demografi Seminerleri’ndeki “derinleşmeyi” perakende sektörüne yöneltti. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin (AMPD) katılımıyla güçlenerek, tüketici davranışlarını sektörel bazda irdeleyen Derin Alışveriş Seminerleri’ni tasarladı.

Derin Alışveriş Seminerleri, yurt içi ve yurt dışından davet edilecek uzmanların; hızlı tüketim, elektronik, kozmetik, giyim ve mobilya sektörlerindeki tüketici davranışını, araştırma verileri ışığında yorumlayacağı bir seminer dizisi.


20 Şubat, 09:30 – 13.30 saatleri arasında Ceylan InterContinental İstanbul
’da gerçekleştirilecek ilk Derin Alışveriş Semineri’nde; hızlı tüketim ürünleri, kanalları, tüketici davranışları, önemli uzmanların katılımı ve Ipsos KMG’nin küresel deneyimiyle aktarılacak.

Ipsos KMG’nin konuğu Heather McCarthy (Ipsos UK – Küresel Tüketici Araştırmaları Direktörü), seminerde, Türkiye’nin pazarlama iletişimi profesyonelleri için, İngiltere ve tüm Avrupa hızlı tüketim sektörlerindeki tüketici davranışına ilişkin verileri analiz edecek. McCarthy kendisiyle yapılan öngörüşmede aşağıdaki mesajları iletti:

“İngiltere’de hızlı tüketim pazarı; “lüks”, “benzersiz olmak” ve “değer” eksenlerinde ayrışmaya başladı. Tüketicilerin, çoklu perakende zincirlerinin yarattığı standartlaşmaya karşı münferit dükkanları tercih etmeye başladıklarını görüyoruz.

“Own label” adı verilen, üreticinin değil de perakende mağazasının adını taşıyan ürünlere olan ilgi, Avrupa’da artarken, İngiltere’de düşüşte. Dolayısıyla, İngiltere’de markalar, ürünlerinin, perakende mağazası ürünlerinden tamamen ayrıştığını tüketiciye kanıtlayabilmeye özen gösteriyorlar.
Tesco gibi birçok zincir, değişen tüketici davranışlarını ve hızlı tüketim pazarındaki yeni trendleri izleyerek yeni stratejiler geliştiriyor, araştırma verilerini başarılı pazarlama kararlarına dönüştürüyor.”

Seminerde, İngiltere ve Avrupa veri analizlerinin yanı sıra, Türk tüketicisinin perakende zincirindeki satın alma kalıpları; alışveriş psikolojisinin yönetimi; perakendecinin müşteri segmentasyonu; perakende sektöründeki gelişmeler; alışveriş merkezlerinin tüketim harcamalarındaki payı irdelenecek ve sektörün 2008 projeksiyonları açıklanacak.

Seminer, hızlı tüketim alanında görev yapan marka yöneticileri ve planlamacılar, yani karar vericiler, bu alanda hizmet veren ajans yöneticileri, araştırma şirketi temsilcileri, perakende sektöründen danışmanlar ve ilgili tüm taraflar için tasarlandı.

Bilgi için:

Gözde Oral – Reklamcılık Vakfı

gozdeo@rv.org.tr

Tel: 0212 243 93 53

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.