MediaCat

Dergilere en çok reklam tekstilden

2006 yılında dergilere en çok reklamı hangi sektör verdi? Hangi ay hangi sektör tavan yaptı?

Dergilere en çok reklam tekstilden

2006 yılında dergilere en çok reklamı hangi sektör verdi? Hangi ay hangi sektör tavan yaptı?

Bileşim Medya’nın 01 Ocak-31 Aralık 2006 tarihleri arasında derlediği verilere göre 2006 yılında aylık dergilere ve eklerine verilen reklamların aylara ve sektörlere göre dağılımında ilk sırayı tekstil alıyor. 7.627 sayfa reklam veren bu sektör, aylık dergilere yapılan reklam harcamasında açık ara lider. Yıl içindeki patlama dergilerin Mayıs sayılarında yaşanmış bu ay tekstil sektörü tam 958 sayfa reklam vererek yaza girdiğimiz aylarda tüketicilerine ulaşmak için çaba sarf etmişler. Ocak ayı ise tekstil sektörünün aylık dergilere en az ilgi gösterdiği ay olmuş. Sadece 217 sayfa reklam vererek yeni yıla ağır adımlarla girmişler.

İkinci sırada yayıncılık var. Burada biraz körler sağırlar birbirini ağırlar gibi bir durum gözüküyor. Yayıncılık yıl boyunca 5.645 sayfa reklam vererek listenin ikinci sırasında. Aylara göre dağılıma baktığımızda aslında büyük sıçramalar yok. Yılın başından sonuna kadar birbirine yakın sayfa sayılarıyla gördüğümüz yayıncılık sektörü reklamları, Aralık ayında birden yüzde 10’luk bir sıçrama yaparak bütçede aylık reklamlara ayrılan payı eritmişler.

Üçüncü aslında pek de dergilerde görmeye alışık olmadığımız bir sektör var. Muhtemelen sektörel dergilerin kuvvetiyle endüstri, sanayi makineleri ve ürünleri sektörü 2006 yılında aylık dergilere en çok reklam veren üçüncü sektör olmuş. Toplamda bu sektör 5.089 sayfa reklamla dergilerde yer almış. Aylara göre dağılımda inişli çıkışlı bir grafik sergilenirken tekstil sektörü gibi bu sektör de Mayıs ayında aylık dergileri yoğun olarak kullanmışlar.

Listede aylık dergilerde sıklıkla gördüğümüz ilanlardan finans ve iletişim(özellikle GSM operatörleri) sektörleri ilk onda yer alamamışlar. Dergilerin sayfalarını reklamlarla doldurduğu ay Mayıs. Arkasından Aralık ayında bir bolluk yaşanmış. Hemen her sektörde olduğu gibi yaz ayları hız kesen reklam harcamaları dergilere de yansımış ve bu aylarda az reklam alabilmişler.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.