Denize +1 Nefes

Anadolu Efes, yeni projesi kapsamında mercan bahçeleri oluşturacak.

18.05.2022 - 12:19 | MediaCat

Anadolu Efes mercan bahçeleri oluşturacak

Anadolu Efes, Deniz Yaşamını Koruma Derneği işbirliğinde ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nur Eda Topçu danışmanlığında yeni bir projeye start verdi. Denize +1 Nefes projesi kapsamında, Marmara Denizi’ndeki mercan türlerini koruyarak biyoçeşitliliğe katkı sağlamak hedefleniyor. Projeyle, doğal ortamından kopmuş mercanlar, aşılama yoluyla Tavşan Adası’na iletilecek ve bu şekilde yeni mercan bahçeleri oluşturulacak.

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk projeyle ilgili olarak, “Aldığımız her üç nefesten ikisi için denizlerimize teşekkür borçluyuz. Zengin bir su altı yaşamına ve biyoçeşitliliğine sahip olan Marmara Deniz’inde ekosistemi korumak ve potansiyelini geliştirmek bu bağlamda çok önemli. Su altının yağmur ormanları olan mercan resiflerinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korunması büyük önem taşıyor. Biz de Anadolu Efes olarak maviyi seviyoruz ve maviyi korumak için yapılan çalışmalara katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye’deki mercan topluluklarının en önemli habitatlarından biri olan Marmara Denizi’nde yaşam çeşitliliğinin +1’i olmayı hedefliyoruz” dedi.

Mercanları bekleyen tehlike ne?

Denizlerdeki canlıların yaklaşık yüzde 25’ine ev sahipliği yapan mercan resifleri iklim değişikliği, aşırı avlanma, çevre ve okyanusların kirlenmesi nedeniyle tehdit altında. Küresel Mercan Resifi İzleme Ağı’nın verilerine göre, 2008-2019 yıllarında iklim değişikliği nedeniyle mercanların yüzde 14’ü yok oldu. Mercan nakli ise bu noktadaki etkin yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.