“Oyun alanında reklam ajansları hâlen emekleme safhasında”

Yiğit Kariş ve Arda Erdik ile espor ve oyun ajans network’ü DDB FTW İstanbul’u ve network’ün taze araştırmasının çıktılarını konuştuk.

11.08.2021 - 15:25 | Arzu Nilay Kocasu

DDB Worldwide tarafından kurulan, espor ve oyun kültüründe uzmanlaşmış global ajans network’ü DDB FTW’nun Türkiye ayağı DDB FTW İstanbul’u Medina Turgul DDB Genel Müdürü Yiğit Kariş ve Tribal Wordwide İstanbul Ajans Başkanı Arda Erdik’ten dinledik.

DDB FTW’nun 2020 Prag doğumlu küresel bir espor ve oyun ajans network’ü olduğunu Darko Silajdžić’in DATS ziyareti vesilesiyle biliyoruz. Okurlara bir girizgâh sunmak adına kuruluş hikâyesini sizden dinleyelim.

Yiğit Kariş: Pandemi, DDB network’ü içinde fikirlerin aksiyona dönüşmesini çok hızlandırdı. Avrupa ülkelerinin düzenli olarak bir araya geldiği bir beyin fırtınasında DDB Prag ofisinin CEO’su Darko’nun ortaya attığı oyun ve oyuncu ekosistemine yönelik bir ajans kurma fikri, üzerinden birkaç ay geçmeden hayata geçmişti bile.

Oyun dünyasının ulaştığı büyüklüğü zaten bu satırları okuyanlara anlatmaya gerek yok. Ancak bu alanda reklam ajansları hâlen emekleme safhasındalar. DDB FTW henüz altıncı ayında, 17 ülkede aktif olarak faaliyete geçmiş durumda. İçindeki reklamcı beyinler ile oyun dünyasının içinden gelen yetenekleri bir arada kullanabilen, alıştığımız network hızına göre çok daha akışkan hareket edebilen çokuluslu tek bir ekibe dönüşmüş bir ajans DDB FTW. Öyle ki bir brief alındığında ajansın global CEO’su Gavin Cheng’in de katıldığı büyük bir ekip toplanıyor ve farklı arka planlara sahip üyelerden oluşan bu ekip, brief’i çok farklı açılardan çözümleyebiliyor. Bu sayede şimdiye kadar ESL, Riot Games gibi endemik oyun markaları kazanıldı. McDonald’s ve Volkswagen gibi mevcut markalarla birçok projeye imza atıldı bile…

Arda Erdik: DDB network’ü zamanın ruhunu okuyarak paydaşlarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kendini yeniden yapılandırma konusunda başarılı olabilen sayılı network’lerden. Dijital doğumlu yeni nesil ajans ihtiyacını önceden görüp Tribal Worldwide yapısını hızlıca hayata geçirmesi buna örnek verilebilir. DDB FTW’da da grubun aynı kaslarının çalıştığını görüyoruz; henüz tam anlamıyla kurumsallaşmamış bir alana kurumsal bir yapı kazandırmak; ancak bunu, o alanın ruhuyla çatışmadan yapmak.

Network şu anda hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor; gelecek dönemde nasıl genişlemeyi planlıyor?

YK: Şu anda 5 bölgede ve 17 ülkede faaliyet hâlindeyiz. DDB ofislerinin olduğu her ülkenin çok uzak olmayan bir gelecekte bu zincire dahil olmasını bekliyoruz. Şu anda network’e dahil olan ülkeler Çekya, Rusya, Almanya, İtalya, Nordik Ülkeleri, Fransa, Peru, Meksika, Arjantin, Guatemala, Brezilya, Hong Kong, Çin, Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye.

DDB FTW İstanbul olarak nasıl bir organizasyon şemanız var?

YK: Biliyorsunuz, Türkiye’de DDB Grup çatısı altında Medina Turgul DDB ve Tribal Worldwide İstanbul olarak iki ayrı ajans faaliyet gösteriyoruz. DDB FTW İstanbul, bu iki ajansın ortak girişimiyle kuruldu. Ekibin koordinasyonunu Tribal Worldwide İstanbul’dan Göktuğ Yurt üstleniyor. Her iki ajanstan da bu alanda çalışmaya teşne kişiler belirlemeye ve hibrit bir ekip oluşturmaya çalıştık. Doğal olarak müşterilerin ajans içindeki tüm ekipleri de proje süresince operasyonun içinde olacaklar.

AE: Doğru ekibi kurmak için bir anket oluşturduk ve çalışanlarımızın bu ankete katılmalarını rica ettik. Çok basit, açık uçlu birkaç soru sorduk aslında. Gelen cevaplara göre ekibin bu alana ilgisini ve heyecanını tespit etmeye çalıştık. En hevesli olanları ekibe dahil ettik. Heves bizim için önemli bir kriterdi. Şimdi ekibin her üyesini aynı zamanda bilgili de kılabilmek için hem network kaynaklarını hem de kendi kaynaklarımızı seferber ettik.

Darko, Ad Age’e verdiği bir söyleşide DDB FTW’nun “non-gaming” müşterilere odaklandığını ve bu müşterileri espor/oyun evrenine “sponsorluğun ötesine geçecek şekilde” dâhil etmek istediğini söylüyor. Network’ün bu bağlamda stratejisi tam olarak ne yönde?

AE: DDB Grup, bugün global olarak 1000’i aşkın markaya hizmet verir durumda. Doğal olarak öncelikli odağında mevcut müşterilerinin gaming alanıyla etkileşimini artırmak var. Öte yandan endemik tabir edilen asıl işi oyun olan şirketlerle de ilişkiler çok hızla gelişiyor. Şu ana kadar ESL gibi sektörün lokomotifi şirketlerle birçok proje hayata geçirildi bile.

DDB FTW İstanbul’un stratejisi küresel stratejiyle ne kadar örtüşüyor? Ajandanızda ne gibi gündem maddeleri var?

YK: İlk adımımız bu alanın dinamiklerini tam olarak anlamak ve öğrenmeye çalışmak yönünde oldu. Sizin de yer verdiğiniz araştırma bu manada bizim için önemli bir mihenk taşı.

AE: Oyun dünyasıyla ilgili birçok mit var. Bunlardan biri de oyun oynamaya meraklıların bu konunun iletişimini çok iyi yapacağı yönünde. Oysa bir ürünün sadık kullanıcısı olmak, o ürünün pazarlamacısı olmayı sağlamadığı gibi burada da tek yeterlilik ölçütü oyuncu olmak değil. Ciddi bir strateji çalışması gerektiren, kendi içinde çok farklı dinamikler barındıran heterojen bir dünya var karşımızda. Akşamları Candy Crush oynayan iki çocuklu anne ile bütün vaktini Fortnite’a ayıran ergenleri aynı bakış açısıyla değerlendiremeyiz.

YK: Bu nedenle strateji ekiplerimiz ajansın kalanını bu alanda bilgilendirmeye yönelik ciddi bir çaba içindeler. Ardından mevcut markalarımıza değer katabilecek fırsatların peşine düşeceğiz. Çok acele etmemize gerek yok. 2022’de ortaya iyi işler koyabilmeyi hedefliyoruz.

AE: Oyun ve espor alanında kendi kaslarımızı güçlendirirken sektöre de bir kaynak oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda halihazırda var olan oyuncu kolektifleriyle bir araya geliyoruz. Onlarla yapabileceğimiz olası ortaklıkları değerlendiriyoruz. Sektörde bu alanı geliştirmek için çalışmış farklı farklı girişimleri de dahil edebileceğimiz bir ekosistem yaratmak istiyoruz.

YK: Birçok noktada global vizyonu takip ediyoruz. Arda’nın bahsettiği ekosistem yaratma hedefi gibi… Ancak DDB FTW İstanbul için kendi pazar dinamiklerimizi düşünerek bize özgü bir yol haritası da çıkardık. Vizyonumuz oyun ve espor alanında Türkiye’nin referans ajansı olmak. Bu vizyonun sadece “reklam”la sınırlı kalarak gerçekleştirilemeyeceğinin farkındayız. Bu nedenle daha bütünsel bir yaklaşımla oyun ve esporu, oyuncu ve esporcuları daha görünür ve daha anlaşılır kılmak gibi bir misyon edindik.

AE: İşe oyun ve espor alanında Türkiye’nin envanterini çıkararak ihtiyaç noktalarını tespit etmekle başladık. Ekiplerimiz detaylı analizlerine devam ediyorlar. Diğer taraftan saha araştırmaları yaparak sektörü besleyecek literatürün oluşturulmasına katkı sağlamak istiyoruz. Geçtiğimiz ay MediaCat’te yayımlanan araştırmamızın tam olarak amacı buydu. Son olarak, tabii ki beklenmedik işler üreterek bu alandaki çalışmalara benchmark olabilmek gibi bir hedefimiz var. Yani doğru bilgiyi, beklenmedik bir yaratıcılıkla birleştirecek bir strateji izleyeceğiz.

Araştırmanın size göre en beklenmedik bulguları nelerdi? Markaların bu araştırmadan çıkarması gereken ne gibi dersler var?

YK: Benim “artık” şaşırmadığım ama genel inanışın aksine oyuncular arasındaki kadın–erkek dengesinin hiç de sanıldığı kadar erkek ergen ağırlıklı olmamasıydı. Hemen hemen her konuda cinsiyet ve yaş konusunda varsayımlarımızın çok yanlış olduğunu zaten görüyorduk. Bu konuda da yanılmaktan çok memnun oldum açıkçası. Oyuncu denince aklımıza gelen “bir koltuğa atıştırmalıklarıyla gömülmüş, 15 yaşındaki gençler”den çok daha büyük ve çeşitli bir evrene açılıyor bu kapı. Keşfetmek isteyenleri aramıza bekliyoruz.

AE: Oyun sadece doğrudan oyun markalarının ya da teknoloji şirketlerinin anlaması gereken bir altkültür değil. Bundan çok daha fazlası. Öyle ki araştırmaya bakınca oyun oynamanın, milli sporumuz “TV izlemek” kadar tercih edilesi bir aktivite olmaya başladığını görüyoruz. Burada herkes kendine, “üstüne eğilecek” bir mesele bulabilir. Yeter ki konuyu sadece bir “buzz” olarak ele almanın ötesine geçebilelim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.