David Ogilvy’nin 100 yaşında

Ogilvy & Mather’in kurucusu, dünya reklamcılığının öncülerinden David Ogilvy yaşasaydı, 23 Haziran 2011’de 100 yaşında olacaktı.

23.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Ogilvy & Mather’in kurucusu, dünya reklamcılığının öncülerinden David Ogilvy yaşasaydı, 23 Haziran 2011’de 100 yaşında olacaktı. Bugün 15 bini aşkın çalışanıyla dünyanın en büyük iletişim şirketlerinden biri olan Ogilvy, kurucusunun 100. doğum gününü “DO100” etkinlikleri ile kutluyor.

1911 yılında İngiltere’de West Horsley’de doğan David Ogilvy, bir yaratıcılık dehası olarak bilinmesine rağmen asıl dehası güçlü içgüdüleri ve iş yapma biçimiydi. Reklam dünyası daha “yeterince iyi olan, yeterince iyi değildir” gerçeğini keşfedip de bu konularda konuşmaya başlamadan 10 yıllar önce, “Performansımız konusunda ilahi hoşnutsuzluk alışkanlığına sahibiz. Bu alışkanlık kendini beğenmişliğin panzehiri” diyen David Ogilvy’nin bu sözü, bugün tüm dünyadaki Ogilvy ofislerinin yaptıkları işe yaklaşımlarını belirliyor.

David Ogilvy’nin 1948 yılında, müşterisi olmadan sadece iki kişilik bir ekiple kurulan reklam ajansı bugün dünya çapında iletişimin farklı disiplinlerinde de faaliyet gösteren dev bir yapıya ulaştı. Reklamcılığın felsefesine en büyük katkı sağlayan kişiliklerden biri olan David Ogilvy, ürün ve müşteri odaklı yaklaşımlarını “İnsanlar ürünü satın alır, televizyondaki reklamı değil” sözleriyle ifade ediyordu. Döneminin en çok ses getiren reklamlarının yaratıcısı ve metin yazarı olan David Ogilvy, 1963’te yayınlanan “Bir Reklamcının İtirafları” adlı ilk kitabıyla sektör dışında da en çok okunan ve tanınan reklamcı oldu.

Ogilvy bütün dünyadaki ofislerinde farklı etkinliklerle David Ogilvy’nin 100. doğum gününü kutluyor. Ogilvy Türkiye Ülke Başkanı Aytül Özkan “David’in 100.üncü yaşında bir anlamda ölümsüzlüğünü de kutluyoruz. Sahip olduğumuz değer ve ilkelerin gücüne, farkına bir kez daha şahit oluyoruz. Kurum kültürü bu kadar kuvvetli bir ajansın parçası olmak çok gurur verici” dedi.

DO100 etkinlikleri çerçevesinde çeşitli faaliyetler de gerçekleştiriliyor. Bunlardan biri de “İlham” temalı “DO100 Inspiration” Yarışmasıydı. Dünyadaki Ogilvy çalışanlarının katıldığı yarışmayı kazanan ekip Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne katıldı ve hafta boyunca etkinliğin bloggerları olarak izlenimlerini Ogilvy ailesi ile paylaştılar.

“DO100 Mosaic” etkinliğinde ise tüm dünyada Ogilvy sistemindeki herkes kendisine ilham veren konuyu Twitter aracılığı ile yazdı ve bu twittler ile dev bir David mozaiği oluştu. Ayrıca, tüm Ogilvy çalışanları twitter’da avatarlarını kırmızıya çevirdiler ve bu da bir “top trend” haline geldi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.