DataStar’da yeni yapılanma

2008 yılı sonunda 54 çalışanın ortaklığı ile kurulan DataStar, büyümesine paralel olarak yeni bir yapılanmaya gitti...

20.10.2010 - 00:00 | MediaCat

2008 yılı sonunda 54 çalışanın ortaklığı ile kurulan DataStar, büyümesine paralel olarak yeni bir yapılanmaya gitti. Daha önce Ürün Müdürü olarak görev yapan Mahmut Ulucan, Pazarlama Müdürü oldu.

Çalışanlarının ortaklığı ile 2008 yılı sonunda kurulan DataStar, büyüyen iş hacmine paralel olarak yeni yapılanmaya gitti. Ürün yönetimi ve marcom bölümü Pazarlama Müdürlüğü çatısı altında toplandı ve daha önce Ürün Müdürü olarak görev yapan Mahmut Ulucan, Pazarlama Müdürü oldu. Daha önce doğrudan genel müdüre bağlı olan ürün müdürleri ve marcom yönetimi Pazarlama Müdürü’ne bağlandı.

Yeni yapılanma kapsamında şirketin kuruluşundan bu yana Ürün Müdürü olarak görev yapan Atilla Dandiboz, daha fazla markanın sorumluluğunu alarak aynı görevini sürdürürken, iki yeni Ürün Müdürü atandı. Daha önce Kanal Satış bölümünde görev yapan Ekrem Ersin ve DataStar ailesine yeni katılan Yeşim Şahin Ürün Müdürü oldular. Ekrem Ersin, TP-Link, Trend Micro, Egreat, Vogec markalarından sorumlu olarak görev yaparken, Yeşim Şahin ise iç pazardan alınan ürünlerden sorumlu olacak.

Öte yandan, Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin bayisi aracılığıyla distribütörü olduğu markaların dağıtımını yapan DataStar, Satış ekibini güçlendirdi. Yeni yapılanmada daha önce Müşteri Temsilcisi olarak çalışan İlhan Topuz, Satış Müdürü oldu ve Kanal Satış bölümüne dört, Retail Satış bölümüne bir yeni çalışan alındı. Kanal ve Retail satışlarında güçlenmeyi hedefleyen DataStar, aynı zamanda anahtar teslimi projeler için de yeni bir bölüm oluşturdu. Bu bölümde ise Mustafa Bilici’nin yönetiminde iki deneyimli uzman, kurumlara anahtar teslimi bilişim projeleri gerçekleştiriyor.

Sadece ortaklık yapısı ile değil yönetim şekliyle de demokratik ve paylaşımcı bir anlayışa örnek olan DataStar, yeni yapılanması ile büyümesini artırmayı hedefliyor. DataStar Genel Müdürü Mehmet Kaplan, daha iki yılını doldurmadan DataStar’ın sektörde önemli başarılara imza attığını belirterek, “Gerek yeni çalışmaya başladığımız gerekse yeni görevler üstlenen arkadaşlarımızın DataStar’a büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Ekip ruhunun önemini en iyi bilen ve bunun sonucu oluşan şirketimiz, bu yeni yapılanma ile hem kanalımıza hem de distribütörü olduğumuz markalara daha iyi hizmet verecek ve çok daha büyük başarılara imza atacak” dedi.

DataStar, genel müdürden güvenlik görevlisine, çaycısından bölge müdürüne kadar çalışanların ortaklığı ile kurulmuş bir şirket. Ortalama 10 yıldır birlikte çalışan 54 kişinin kurduğu DataStar’da büyük hissedar diye bir kavram söz konusu değil. Hisse payları yüzde 0.25 ile 6 arasında değişiyor. Şirketin kuruluşu sırasında da kimseye ne kadar hissedar olacağı yönünde bir baskı ya da kısıtlama getirilmemiş; herkes istediği oranda hisse sahibi olmuş durumda. Şirkette işe yönelik görev ve sorumluluklarla, ortaklığa yönelik olanlar birbirinden ayrı olarak değerlendiriliyor ve birbiriyle karıştırılmıyor. Bunun şirketin işleyişi açısından öneminin tüm çalışan ortaklar farkında. DataStar’a yeni katılan çalışanların da belli bir süre sonunda şirkete ortak olması isteniyor. DataStar’ın bu farklı şirket yapısı, sadece Türkiye’deki kuruluşların değil, şirketin iş yaptığı yurtdışındaki firmaların da dikkatini ve ilgisini çekiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.