Darty ‘bilboard’la yanıt verdi

'Kim demiş en iyi fiyat için savaşmak gerek diye' sloganıyla reklam atağına kalkan elektronik mağaza zinciri Darty, izdihamlı açılışları ve agresif bilbord reklamlarıyla ünlü Media Markt'a...

26.11.2007 - 08:26 | MediaCat

‘Kim demiş en iyi fiyat için savaşmak gerek diye’ sloganıyla reklam atağına kalkan elektronik mağaza zinciri Darty, izdihamlı açılışları ve agresif bilbord reklamlarıyla ünlü Media Markt’a aynı silahla yanıt verdi.

Bulunduğu tüm ülkelerde agresif reklam kampanyaları yürüten ve Türkiye’de de ‘Nataşa’lı açık hava (bilbord) reklamlarıyla ses getiren Alman elektronik mağazalar zinciri Media Markt, en çok da iki ay önce ilk mağazasının açılışındaki izdihamla konuşulmuştu.
Darty’nin şehir kuşatan reklamlarında Media Markt’a ‘açıktan’ gönderme yaptığı görülüyor.


Elektronikte sıkı rekabet

Polis bu açılışta biber gazı kullanmak zorunda bile kalmıştı. Promosyonlu satışın neden olduğu izdiham görüntüleri ne rakiplerin dilinden düştü ne de Sanayi Bakanlığı’nın dikkatinden kaçtı. Darty, Teknosa, Yalçınlar, Bimeks, Gold, Elektro World gibi rakip firmalar da Media Markt’ın gelmesiyle birlikte hem ilanlara ağırlık vermeye.

Geçen hafta İstanbul’da düzenlenen Perakende Günleri kapsamında da “Türkiye’de ve dünyada indirim uygulamaları” konulu oturumda Media Markt’ın Ümraniye’deki mağaza açılışında yaptığı indirim kampanyası tartışıldı.


Esgin: Darty her gün ucuz

Türkiye perakende pazarına Media Markt’tan çok önce iddialı bir fiyat politikasıyla giren İngiliz Darty, en iyi fiyat için savaşmak gerekmediğini verdiği bilbord reklamlarıyla duyurdu.
Darty reklamlarında bir izdiham görüntüsüne yer verirken slogan olarak da şunu seçti: “Kim demiş en iyi fiyat için savaşmak gerek diye.” Agresif reklam kampanyalarıyla tanınan Media Markt’a, Darty’nin aynı silahla karşılık vermesi dikkat çekti.

Darty’nin bağlı olduğu İngiliz Kesa’nın Türkiye Ortağı ve Darty Türkiye İcra Kurulu Başkanı Nedim Esgin, Media Markt’ın izdihamlı açılışıyla ilgili gazetecileren sorularına şu yanıtı vermişti: “Yeni bir firmanın girmesi Türkiye perakende pazarı için çok güzel bir gelişme. Tüketici için çok önemli bir olay. Media Markt’ın açılış günü indirimi bizim için sürpriz değil. Politikamız da değişiklik yok. Darty sadece açılışa özel değil, her gün en iyi fiyat ve en iyi hizmeti tüm yıl boyunca tüketicilere sunuyor.”

Bir günde yasa değiştirtti

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş, “Media Markt geldi yasa değiştirdik. Yasayı bir günde yaptık. Özellikle Media Markt’ın Türkiye’deki ilk mağaza açılışında yaşanan izdiham ve tüketicinin mağdur olması bizi bu yasayı hazırlamaya itti. Yeni yasaya göre indirimin hangi günler içinde geçerli olduğu ve stoklar belirtilmek zorunda. İşte bu yasadan sonra Media Markt Eskişehir ve Mersin mağazalarının açılışında bu kuralları uyguladı.

Eskişehir’de 31 Ekim’de açılan Media Markt’ın, ‘Eskişehir çok pahalı’, ‘Eskişehir’de hiç seçenek yok’ yazılı reklamları da belediyeler tarafından kaldırılmıştı. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Cemalettin Sarar, bu reklamla, istihdam yaratan, vergisini veren, rekabet kurallarına uyan, etik ticaretle iştigal eden işadamların rencide olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Radikal