Çalışan anne, mutlu aile

Danone ve KAGİDER'den çalışan annelerin işe dönüşlerini mercek altına alan bir araştırma.

11.10.2017 - 17:39 | Gönül Hadımlı

Çalışan anne, mutlu aile

Kadınların iş hayatına katılımlarının artırılmasının ve çalışan annelerin iş hayatlarına devam edebilmelerinin hem Türkiye hem de ailelerin kendi mutlulukları için çok büyük önem arz ettiğini vurgulayan Danone, KAGİDER işbirliğinde Ipsos tarafından yürütülen Çalışan Annelerin İşe Dönüş Araştırması’nın detaylarını bugün, Four Seasons Bosphorus’ta düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Araştırmanın asıl hedeflediği unsur ise, çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle çalışmayı bırakmış olan beyaz yakalı kadınları işe dönüş için cesaretlendirmek ve halihazırda çalışan anneleri iş yaşamında kalmaya teşvik etmek.

“Doğum izni kullanan kadınların yüzde 40’ı iş yaşamına geri dönmüyor”

Araştırma kapsamında İstanbul, İzmir ve Ankara’dan toplam 422 anne ve 161 babayla görüşüldü. Bebek sahibi olduktan sonra işi bırakmış ve bırakmamış annelerin motivasyonlarını anlayabilmek adına ise altı anneyle ve çalışan annelerin çocuklar üzerindeki etkisini kavrayabilmek için beş çocuk, dört genç yetişkin ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerden çalışan annelerin daha mutlu olduğunun ortaya çıkmasıyla İyi Ki Annem Çalışıyor kampanyası doğdu.

TÜİK verilerine göre ülkemizde, çalışma yaş aralığında bulunan 29 milyon 600 bin kadın ancak bu kadınların yalnızca 8 milyon 300 bini iş hayatına katılıyor. Verilere göre kadınların istihdama katılımı yüzde 28 oranında kalıyor. Basın toplantısındaki konuşmasında KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, Türkiye’de kadınlar ile erkeklerin ekonomiye eşit katıldıkları bir senaryoda kişi başına düşen GSMH’nin bugün yüzde 30 artacağının altını çizdi.

Bu noktada kadınların iş hayatında faaliyetlerini sürdürmelerini teşvik etmek için üç ana unsura dikkat edilmesi gerektiğini belirten Oktar bu unsurları; mezuniyetten sonra ilk işe giriş, evlilikten sonra iş hayatına devam ve hamilelikten sonra iş hayatına devam olarak ayırdı. Oktar, yapılan araştırma sonuçlarına göre işten ayrılan kadınların yüzde 49’unun hamilelik döneminde işi bırakma kararı aldıklarının da bilgisini verdi. Aynı zamanda araştırma verilerine göre Türkiye’de doğum izni kullanan kadınların yüzde 40’ı iş hayatına geri dönmüyor.

Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, araştırma verilerinin işten ayrılmış annelerin yüzde 60’ının çalışmayı özlediklerine vurgu yaparak, çalışmayı bırakma fikrinin uzun dönemde yanıltıcı olduğuna dikkat çekti. Çuhadar, çalışmayı bırakan annelerin sürekli evde oldukları için ev hayatının kısır döngüsünde sıkışarak daha fazla yorulduklarını belirterek, “Araştırmamıza göre işe dönmüş annelerin yüzde 93’ü, eşleri işe dönmüş babaların ise yüzde 87’si çalışan annenin çocuklarına kişisel ve sosyal gelişimleri için daha fazla imkân sunduğu görüşünü benimsiyor. Ayrıca eşi işten ayrılmış babaların yüzde 29’u da eşlerinin işe dönerek iyi bir rol model olmalarını istiyor” dedi.

Oktar, yaygın ve ulaşılabilir bir kreş sisteminin annelerin iş hayatına dönmelerini teşvik edici büyük bir destek olacağının altını çizerek kadınlara çağrıda bulundu: “Çalışmayı ve Türkiye’yi bırakmayın.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.