D&AD bilgelik ve içgörü haftası başladı

Yarışma, bu yıl ilk defa jüri değerlendirme sürecini katılıma açılıyor.

20.04.2015 - 16:42 | Enes Taşkıran

D&AD bilgelik ve içgörü haftası başladı

D&AD’ye başvuran işlerin değerlendirmelerinin yapıldığı D&AD Jüri Haftası (Judging Week), bu yıl doğu Londra’daki eski bir bira fabrikasının tesislerinden dönüştürülmüş sanat ve medya merkezi Old Truman Brewery’de, 19-23 Nisan arasında gerçekleşecek. Etkinlikler, oturumlar ve sergilerle dolu hafta boyunca ticari yaratıcılığın en iyi örnekleri ele alınacak.

Jüri Haftası, ödüllü işlerin 23 Nisan’daki sergisiyle zirve yapacak. Herkesin katılımına açık olacak sergi üç kat boyunca uzanan devasa bir alanda ambalajdan ürünlere, grafik tasarımdan posterlere, tipografiden kitaplara, dijital inovasyondan filmlere geçen yılın en iyi yaratıcı çalışmalarını ziyaretçilerle buluşturacak.

D&AD bilgelik ve içgörü haftası başladı

D&AD jüri değerlendirmesi ile ilgili tüyo edinmek isteyenler İçgörü programını (Judging Week Insights) kaçırmasınlar. 2015 jüri üyeleri, Kalem kazananları belirledikten sonra Perşembe günü boyunca düzenlenecek bir dizi panelde neleri beğendiklerini, nelerden nefret ettiklerini anlatacaklar, jüri üyeleri arasında en çok tartışma yaratan işlerden bahsedecekler. Bütün jürilerin iç işleyişine yönelik benzersiz bir kavrayış sunan İçgörü programı için ücretsiz biletler önceden D&AD’nin internet sitesinde yer alacak.

Jüri Hafta’sından mümkün olduğunca faydalanmak isteyen kreatifler için ayrıca üç günlük özel bir workshop programı düzenlenecek. Bilgelik (Judging Week Wisdom) isimli program için sadece 60 bilet çıkarıldı. Uluslararası konferansların birçok aranılan konuşmacısı bu programda bir araya gelecek ve Jüri Haftası’nın kendine özgü atmosferinde programın katılımcılarına neredeyse bire bir eğitim sunacaklar.

D&AD bilgelik ve içgörü haftası başladı

D&AD CEO’su Tim Lindsay jüri etkinlikleriyle her zaman gurur duyduklarını belirtiyor. “Hem bizim için hem de yarışmaya katılan işleri değerlendirmek için dünyanın dört bir yanından gelen kreatifler için D&AD takviminin en önemli bölümü hep Jüri Haftası’dır. Bu yıl yaratıcılığın yüceltilmesine adanmış bu haftayı herkesin katılımına açıyoruz. İsteyen herkes artık gelip buradaki işleri keşfedebilir. İsteyen herkes artık gelip buradaki inanılmaz yetenekli insanları dinleyebilir ve jüri kapılarının arkasında neler oluyor görebilir. D&AD’nin özünde paylaşım, işbirliği ve ilham vardır. Bizim de Jüri Haftası’nı bu hale getirmemizin sebebi bu değerler.”

Jüri Haftası’nda yukarıdakilere ek olarak, değerlendirilen işlerin incelenebileceği turlar (D&AD üyelerine özel ve ücretsiz) ve D&AD Next Director Awards ve Next Photographer Awards yarışmalarında kısa listeye kalan, sektörün yetiştirdiği yeni yeteneklere ait işlerin yer alacağı sergiler (herkesin katılımına açık) yer alacak.

D&AD’nin uzun yıllar devam eden geleneksel President’s Lecture serisi de bu yıl Jüri Haftası’nda geri dönecek. Programda üç olağanüstü kreatif yer alacak:

20 Nisan Pazartesi: Dougal Wilson

Dougal Wilson reklamlarıyla olduğu kadar müzik videolarıyla da ünlü bir yönetmen. Wilson’ın 2011 yılında John Lewis için hazırlanan “The Long Wait” filmiyle başladığı şey geçtiğimiz yılki “Monty the Penguin” ile kültürel anlamda zirve yaptı. Bu arada Coldplay, Goldfrapp, Dizzee Rascal ve Jarvis Cocker gibi birbirinden çok farklı sanatçılar, Dougal’in o eşsiz gözü, tarzı ve izleyicinin duygularını harekete geçirme yeteneği için sıraya dizildiler.

21 Nisan Salı: Oliviero Toscani

İtalyan fotoğrafçı Oliviero Toscani hiçbir zaman tartışmadan kaçmadı. Benetton’ın kreatif direktörü olarak son 20 yılda yaptığı işlerde AIDS farkındalığı, ırkçılık, savaş, din, anoreksi ve idam cezası gibi konuları ele aldı. Toscani’nin United Colours of Benetton kampanyaları sık sık diplomasiyle karşı karşıya gelmek pahasına hep dünyadaki en önemli toplumsal ve siyasi sorunları hedef aldı.

D&AD bilgelik ve içgörü haftası başladı

22 Nisan Çarşamba: Neil Harbisson

İngiltere’de doğup Katalonya’da büyüyen sanatçı Neil Harbisson İngiliz hükümeti tarafından resmen tanınan ilk sibernetik organizma. Tamamen renk körü olarak dünyaya gelen Harbisson’ın kafatasına yerleştirilen bir anten, kendisi için tamamen grinin tonlarından oluşan dünyayı bir renk senfonisine dönüştürüyor. Harbisson bu mekanizma sayesinde yüzleri, manzaraları ve resimleri görmüyor, dinliyor.

Programa katılım D&AD üyeleri için ücretsiz olacak. Üye olmayanlar için katılım ücreti 20 pound, öğrenciler için ise 10 pound olacak. D&AD Jüri Haftası’nın marka ve kimlik tasarımı Manchester’lı yaratıcı ajans The Oldham Goddard Experience tarafından oluşturuluyor. Tasarımda Marion Deuchars’ın çizimleri yer alacak.

2015 jürilerini yöneten kreatifler arasında Eric Kallman, Harriet Devoy, Kate Stanners ve Rei Inamoto bulunuyor. Professional Awards ödül töreni bu yıl tekrar Londra’daki Battersea Evolution’da düzenlenecek. 21 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek tören için biletler D&AD internet sitesinden satın alınabiliyor. Ayrıntılı bilgi için etkinliğin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.