Cumhurbaşkanlığı’ndan Çanakkale şehitleri filmi

Erdoğan filmde, Arif Nihat Asya'nın "Dua" şiirinden bir bölüm okurken görülüyor.

20.04.2015 - 21:38 | Ali Kuru

Cumhurbaşkanlığı’ndan Çanakkale şehitleri filmi

Cumhurbaşkanlığı‘nın resmi internet sitesinde Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Çanakkale Savaşları‘nın 100’üncü yılı anısına hazırlanan bir tanıtım filmi yayınlandı. 3 dakikalık film daha sonra televizyon kanallarında da yayına girdi. “Yüzyıllık Destan Çanakkale” isimli filmde bir şehit mezarını ziyaret ederken görülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arif Nihat Asya‘nın “Dua” şiirinden bir bölüm okuyor.

Çanakkale’de 100 yıl önce yaşanan olaylara tanıklık etmeyi amaçlayan film, geniş prodüksiyonu ile dikkat çekiyor. Film, Recep Tayyip Erdoğan döneminde AKP’nin yürüttüğü kampanyaların da kreatif süreçlerini yöneten Arter’in imzasını taşıyor.

Her yıl 18 Mart’ta gerçekleştirilen Çanakkale Şehitlerini Anma Törenleri, bu yıl 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılan 100’üncü yıl törenleri nedeniyle sönük geçmiş, bu durum eleştirilere neden olmuştu. 100’üncü yıl kutlamaları konusunda diğer bir eleştirinin temelini de, seçilen tarihin yine 1915’te gerçekleştiği iddia edilen sözde Ermeni Soykırımı‘nın 100’üncü yılında anılacağı 24 Nisan ile örtüşüyor olması. Örtüşen programlar nedeniyle ilkin 102 ülkenin temsilci göndereceği açıklanan törenlere katılımın daha sonra 77 temsilci ile sınırlı kalacağı açıklanmıştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.