Çukurova Turkcell’de hisse kaybetti

British Virgin Islands Mahkemeleri Altimo’nun, Çukurova’ya ait yüzde 13.8 Turkcell hissesi üzerindeki rehin haklarını tanıdı...

20.11.2007 - 16:23 | MediaCat

British Virgin Islands Mahkemeleri Altimo’nun, Çukurova’ya ait yüzde 13.8 Turkcell hissesi üzerindeki rehin haklarını tanıdı. Mahkeme, hisselerin Altimo’ya devrine ilişkin girişimlerinin Çukurova Grubu’nun, Altimo’nun sahibi olduğu hisselerin kayıt altına alınmasının Çukurova Grubu tarafından kasıtlı olarak engellenmesi nedeniyle teknik olarak mümkün olmayacağını kabul etti.

Bunun yanı sıra mahkeme, Çukurova ile davalı olan Altimo’nun Turkcell hisseleri üzerindeki rehinlerin kaldırılmasına yönelik Telia Sonera başvurusu konusunda Altimo lehine karar verdi.

Daha önce Altimo, Çukurova’nın Alfa Grubu’na olan 1.35 milyar dolarlık borcuyla ilgili olarak birçok kez temerrüte düştüğünü duyurmuştu. Çukurova’nın bir çok kez borç anlaşmasını ihlal etmesi sonucunda Altimo kalan borcun anlaşmaya uygun olarak ödenmesini talep etmişti. Çukurova’dan geri ödeme alamayan Altimo, borcuna karşılık Çukurova’nın Turkcell’deki yüzde 13.8 hissesinin tahsisini talep etmişti. Buna rağmen hisselerin sahibi olarak Çukurova, Altimo’nun teknik kaydını bloke etti. Altimo daha sonra British Virgin Islands mahkemelerine başvurmuştu ve mahkeme iki tarafın da kendi hukuksal haklarını koruması yönünde mutabık kalmıştı.

Adli kovuşturma yönünde Telia Sonera, Çukurova ile aralarındaki Turkcell Holding hissedarları anlaşmasının ihlal edildiğini iddia ederek hisseler üzerinde mahkeme emri çıkardı. Mahkeme, Telia Sonera’nın Turkcell hisseleri üzerinde mahkeme emri başvurusunu reddederek, Altimo’nun masraflarını ödemesi kararını verdi. Altimo, Çukurova’nın borç anlaşmasıyla ilgili ihlal ve temerrütleri karşısında yasal tanınma arayışı yolunda gitmek konusunda karar aldı.


Mahkemenin ilk duruşması Eylül 2007’de yapılmıştı…

Kasım 2005’te Alfa Grubu, Çukurova ile çoklu sözleşmeler sonunda Turkcell’in yüzde 13.22 hissesini almış ve bunun yanında Çukurova Grubu’na 1.707 milyar dolar borç vermişti. Kasım 2006’da Çukurova toplam borcunun 357 milyon dolarını ödemiş ve 217 milyon dolar da faiz vermişti.

17 Nisan 2007’de Altimo tarafından yapılan açıklamaya gore Çukurova anlaşmayı birçok kez ihlal etti ve temerrüte düştü. Bu yüzden Altimo kalan 1.35 milyar dolarının ödenmesi için yasal yollara başvurdu. Çukurova birçok kez temerrüte düşünce, 27 Nisan 2007 tarihinde Alfa hisselerin tahsis edilerek rehnini icra etti. British Virgin Islands yargı mahkemesi Alfa’nın tahsisinin geçerli olup olmadığını araştırdı. Mahkemenin ilk duruşması Eylül 2007’de yapılmıştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.