Ctrl+Alt+Del

Yapay zekâ sadece reklam ve pazarlamaya değil, hemen her sektöre beraberinde bir “reset” getiriyor.
01.11.2022 - 11:26

Son zamanlarda yapay zekâ ve uygulamalarının hayatımızın içerisine nasıl gireceğiyle ilgili durmadan bir araştırma içerisinde buluyorum kendimi. Dinlediğim her podcast’te ilham alıyorum, okuduğum her makalede aklıma bir fikir geliyor. Genel olarak kolay etkilenen biri olduğumdan değil, yapay zekâ o kadar farklı şekillerde hayatımızı değiştiriyor ki bazen aldığım bir ilhamla kafamda birden fazla girişim yapıyorum.

Nedir yapay zekâ konusunu bu kadar özel kılan? Bizim sektörle ilgili de birçok şeyi değiştirir mi? Şüphesiz evet.

Bir adım daha öteye taşıyarak iddiamı güncelliyorum: Yapay zekâ sektörün ihtiyacı olan “reset”in en önemli öğesi olacak.

Nasıl? Biraz araştıralım.

Microsoft Designer haberini okudunuz mu? Yaratıcılar için PowerPoint ve Word’ün yanına yeni bir program geliyor. Dall-E, Midjourney, Stable Diffusion gibi “prompt” bazlı görsel üretim uygulamalarından mutlaka haberdarsınızdır. Yapay zekânın belki sektöre en popüler giriş yapan uygulamaları “prompt” bazlı görsel üretimi diye yepyeni bir kavramı bizlere tanıttı. Yıllardır fix’lediğimiz yazar, sanat yönetmeni gibi artık pek de fazla günümüzle ilgili kalamayan unvanların yanında yakın zamanda aramaya başlayacağımız yepyeni bir unvan eklendi: “Prompt Engineer”.

Prompt engineer (ileti mühendisi?), yapay zekâyı girdiği komutlarla yönlendirerek yaratmak istediği görseli şekillendiren, kısaca yapay zekânın dilinden anlayarak ona istediği şekilde yön veren kişilere deniyor. Görsel üretim işi statik imajlarla da kalmıyor. Prompt bazlı video üretim işine bakınca hayretler içerisinde kaldım. Photoshop, After, Final Cut gibi programların farklı özelliklerini kullanarak hazırladığımız birçok işlemi “sadece prompt”larla yapacağımız yepyeni bir döneme giriyoruz. Tool uzmanlığı bulunmadan, direkt hayal gücünden beslenen, yaratıcılığı demokratize edecek olan yepyeni bir dönemle karşı karşıyayız.

Sektörler üstü bir “reset”

Yapay zekâ sadece reklam ve pazarlamaya değil, hemen her sektöre beraberinde bir “reset” getiriyor. Öyle ki, bir pizzacı veya tişört üreticisi de yapay zekâyla değişen süreçlere maruz kalacak. En azından yapay zekâyla işini geliştirebilecek ve fark yaratabilecek yepyeni araçlara sahip olacak.

Birkaç örnekle konuyu daha somut hâle getirmeye çalışayım: AI Demand Forecasting sistemleriyle herhangi bir ürünün nasıl bir talebe sahip olabileceğini sektör bağımsız tahmin edebilmek mümkün. Pizza fiyatlarını bağlı veya bağımsız sektörlerin fiyatlarıyla karşılaştıran bir fiyat algoritmasıyla her zaman en doğru fiyatlamayı yapabileceğinize emin olabilirsiniz. Tişörtünüzün kalite kontrol sürecini tamamen makineye öğretip gözle dahi kontrol yapmadan, AI ile imaj üzerinden tüm hasarları gruplayabilir, ayırabilir ve üretim süreçlerinize daha önce olması imkânsız bir etkinlik getirebilirsiniz.

Harika bir araç doğuyor

Gerçek devrim ise şüphesiz bilim alanında olacağa benziyor. Demis Hassabis’in AlphaFold’u yapay zekâyla proteinin amino asit sekansına bakarak onun 3D yapısını tahmin ediyor. Bunu daha önce yapılması imkânsız bir başarıyla icra ediyor. Ayrıca yakın zamanda GO, satranç gibi tarihî oyunlarda insanı yenen sistemlerin de yaratıcısı aynı şirket. 10 boyutta formülasyon ve varsayım içeren ve insanlığın uzun süredir takılı kaldığı Sicim Kuramı, Her Şeyin Teorisi gibi astrofizik ve kuramsal fizik konularında da ilerleme için en büyük umudumuz yine yapay zekâ. Evreni ve gerçeğin doğasını algılamak için beynimizden daha güçlü makineler tasarlamak zorundayız ve şu aralar bu sürecin başladığına tanıklık ediyoruz.

Yapay zekâ sistemleri, belirli konuları hariç tutarsak, sadece büyük şirketlerin sahip olabileceği sistemler değil. Ne iş yaparsak yapalım, yapay zekâyla, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde işimizi dramatik olarak geliştirmek mümkün olacak. Çalışmayana reset atmak için de, hedefler için yeni yollar geliştirmek için de harika bir aracın doğuşuna tanıklık ediyoruz. Hep birlikte tadını çıkartalım…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.