Coronathon Türkiye sonuçlandı

COVID-19'un yarattığı sorunlara yenilikçi çözümler üreten projelerin yarışı sona erdi.

25.03.2020 - 17:39 | Tuğba Özögretmen

Coronavirus salgınının yarattığı sorunlara sosyal ve lojistik anlamda yenilikçi çözümleri olan bireyleri ve takımları, online bir hackhathon’da bir araya getiren Coronathon Türkiye sonuçlandı. Toplamda 1500’den fazla kişinin ve 150 civarında projenin katıldığı yarışta, 50’den fazla paydaş bir araya geldi, 150’den fazla mentor girişimcilere yardımcı oldu.

Coronathon Türkiye’deki değerlendirme kriterleri dört soru üzerinden şekillendi: Çözümün COVID-19 sorununun çözülmesinde etki potansiyeli nedir? Bulunan çözümün uygulanabilme potansiyeli (feasibility) nedir? Çözümü öneren kişi/ekip, çözümü hayata geçirebilecek yetkinliklere sahip mi? Çözümü öneren kişi/ekip, bununla ilgili somut bir çıktı üretebilmiş durumda mı?

Toplamda 130 bin TL civarında ödül sağlanan projeler arasından 1 Büyük Ödül belirlendi. Büyük Ödül kazanan proje 20 bin TL destek alırken; bunun dışında belirlenen 11 projeye ise (sıralama yapılmaksızın) 10 bin TL destek sağlanmasına karar verildi.

Büyük Ödül

Medibook: COVID-19 pandemisi süresince hastaneye gitmesi istenmeyen ancak sağlık hizmeti alması gerekli gruplara görüntülü, uzaktan takip modülleriyle sağlık hizmet verilmesi amaçlandı. Projede iki odak noktası üzerinde duruldu: Kronik hastaların telemedicine yoluyla ilaç/ürün siparişleri, laboratuvar dahil tüm hizmetlerinin evden sağlanması ve dijital süreç yönetimi; COVID-19 riski taşıyan karantina altındaki hastaların, hekimlerin sağlığını tehlikeye atmadan uzaktan takibi.

Destek sağlanacak diğer projeler

Biotel: Uygulama, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinde bulunan bir makine sayesinde, Türkiye’de atıl olarak duran bu potansiyeli ortaya çıkarma ve günlük yapılan test sayısında artış sağlama amacı taşıyor.

Studio Canlı: Amaç; karantina döneminin sosyal ve psikolojik etkilerini azaltmak için, iyi yaşam uzmanlarıyla (yani mindfullness, meditasyon, psikoloji, koçluk, yoga ve fitness uzmanlarıyla) buna ihtiyacı olan insanları buluşturmak. Canlı 1/1 görüşme ve ders uygulaması. Yetişkinler ve çocuklar için özelleşmiş programları da var.

Expona: Evden eve online atölyeler platformu. Evde yalnızlaşan, sosyalleşemeyen veya çocuklarının daha farklı şeyler yapmasını isteyen insanlar için, evden eve online sunulabilecek deneyimler pazar yeri platformu.

CoroWarner: COVID-19 için testi pozitif çıkmış kişiyle kamusal alanda bir arada bulunmuş veya sosyal etkileşime girmişseniz sizi anlık ve anonim olarak uyaran, sonrasında da sizin mevcut durumunuzla etkileşime girme seviyeniz doğrultusunda otonom tavsiye yönlendirmesi (Yapay zekâ algoritması ile) yapan bir mobil uygulama.

CoronApp: Salgını takip edebilmek için, bireylerin birbirleriyle olan temaslarını bluetooth sinyalleri gibi built-in sensörlerle arka planda takip ederek, etkileşime geçtiği bir vatandaşta bir virüs tanısı durumunda kişinin temas ettiği kişileri uyaracak bir mobil uygulama.

Güvende Kal: Jeolokasyon desteğiyle insan yoğunluğunu tespit edip bu veriyi kullanıcılarına sunan, aynı zamanda hastalığın bilinen ve bilinmeyen semptomları üzerinden kullanıcıların kendi sağlık durumlarını kontrol etmelerini sağlayan, semptom ve yoğunluk verilerinin istatistiklerini tutan bir mobil uygulama.

Neoanka: Yapay zekâ tabanlı olarak geliştirilen bu uygulama hastalık belirtilerini analiz edecek semptom analizi algoritmalarıyla, COVID-19 şikayetleri dışındaki sağlık şikayetlerinin doğru uzmanlık branşına sınıflandırılması ve ilgili uzmanlık branşından hekim ile hastaların online görüşme yaparak sağlık hizmetinden faydalanmaları amacını taşıyor.

Kolkola: Gönüllüleri, STK’ları ve sponsorları bir araya getiren bir “gönüllü” pazar yeri. Bu uygulamayla, herhangi bir STK ya da oluşum pazar yerine planladıkları ve sorumlu oldukları bir “görev” yüklüyor (mesela CORONA’dan dışarı çıkması yasak olan yaşlılar için alışveriş yapmak).

CoGuard: İnsanların COVID-19 kaynaklı ve benzeri sağlık sorularına ve isteklerine cevap vermek için uzmanları ve kurumları bir araya getiren bir chatbot uygulaması.

Fact Checker: COVID-19 salgını başta olmak üzere, ülkemizde var olan bilgi kirliliğine karşı haber doğrulayıcılarının yalan haberlerle savaşmalarına yardımcı olacak bir sistem.

BirCan: Sokak hayvanlarını gönüllü olarak besleyenleri, STK’ları, belediyeyi, veterinerleri, evcil hayvan sahiplerini, talep sahiplerini bir platformda bir araya getiriyor. Amaç; tüm paydaşları organize bir şekilde ve ortak akılla, tespit edilen alanlarda hayvanlara bakmaya, onları beslemeye ve dayanışmaya yönlendirmek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.