MediaCat

Coca-Cola’dan eski bir hatanın anısına

Marka, 1985 baharına yağmurlar yağdıran New Coke’u Stranger Things’in yeni sezonuyla yeniden piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Coca-Cola’dan eski bir hatanın anısına

Takvimler 1985’i gösterirken Coca-Cola büyük bir hata yaptı ve amiral gemisi içeceğinin formülünü değiştirerek yenilenen ürününü New Coke adıyla piyasaya sürdü. Değişim Coca-Cola hayranları tarafından o denli hoşnutsuzlukla karşılandı ki marka, New Coke’u 79 gün gibi kısa bir sürenin ardından toplatma kararı aldı.

Marka, 30 yılı aşkın bir süreden sonra, bu hatasını Stranger Things aracılığıyla yâd etmeye hazırlanıyor.

Stranger Things’in 1985 yazında geçen üçüncü sezonuna New Coke ile konuk olacak marka, ayrıca, bir zamanların tepki çeken ürününü “gerçek hayatta” da sınırlı bir süreliğine satışa çıkaracak. Netflix ile Coca-Cola arasındaki işbirliği, markanın Stranger Things’in yeni sezonunda boy göstermesinin yanı sıra, dizinin yaratıcıları Duffer Biraderlerin yönettikleri ilk reklam filmi olma ayrıcalığına sahip bir de reklam filmini içeriyor.

Netflix’te küresel pazarlama işbirliklerinden sorumlu Barry Smyth, fikrin Stranger Things’in yaratıcıları Matt & Ross Duffer arasındaki bir şakadan doğduğunu söylüyor. Ad Age’te yer alan habere göre Netflix, New Coke‘u Stranger Things’in üçüncü sezonuna dahil etmek için geçen yıl Coca-Cola Kuzey Amerika’nın pazarlama ekibiyle iletişime geçmiş ve Smyth’in açıklamasına göre marka, “biraz düşünüp 10 dakika boyunca sessizliğini koruduktan sonra” teklifi kabul etmiş.

Ortaya mümkün olduğunca özgün bir iş çıkarmak ve New Coke’u aslına birebir uygun sahnelemek isteyen Netflix yetkilileri New Coke’un ambalajını, ürüne dair geçmişten bugüne kalanları ve ürün için yapılmış olan reklam çalışmalarını incelemek üzere markanın Atlanta’daki arşivlerini ziyarete gitmişler. New Coke’un logosunun proje için yeniden tasarlanması, formülünün tekrar hazırlanması ve nihayetinde yeniden üretilmesi ise altı ay sürmüş.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.