MediaCat

Coca-Cola yeni pazarlama fikirleri için kamuoyuna başvurdu

Ve ortaya birbirinden yaratıcı fikirler ve reklam çalışmaları çıktı.

Coca-Cola yeni pazarlama fikirleri için kamuoyuna başvurdu

Coca-Cola’nın reklam ajansları markayı pazarlayacak bir fikir arayışına girdiklerinde akıllarına online topluluğu, yaratıcı fikir üreticilerine çevirmek geldi.

Böylece yaratıcı bireylerden oluşan uluslararası topluluktan binlerce yeni fikir katkısı elde edilebilecek; bu fikir alışverişi de gelecek pazarlama etkinliklerine ilham olacak bir dolu içerikle mümkün kılınacaktı.

Peki Coca-Cola neden geleneksel ajans modelinden ve yaratıcı ortağı eYeka’dan uzaklaştı?

Asya Pasifik Bölge Müdürü Leonardo O’Grady, markanın büyük bir online topluluğa sahip olduğunu ve sürdürecekleri etkinliklere bu katılımı dahil etmek istediklerini söyledi.

Çalışmayı büyük ölçüde Asya’da ancak deneysel olarak yaptıklarını söyleyen O’Grady, Coke için pazar konumlamasında birtakım kırılmalar yaşadıklarını; o nedenle ajanslar bu sorunla meşgulken yaratıcı topluluğu hazırlanan özeti yorumlamaları için davet ettiklerini belirtti.

Bu durumun avantajı ise nihai olarak tamamlanmış herhangi bir içeriğe ulaşılamasa dahi ortak bir metinden yeni bakış açılarının elde edilmesi ve bunun da üzerine yeni fikirler inşa edilmesine olanak tanımasıydı.  

Şirketin, topluluk çalışmasını büyütüp Latin Amerika, Asya ve Kuzey Amerika’yı da işin içine katmasına yukarıdaki tecrübe sebep oldu ve marka gerçekten de bu bölgelerden de hayli yanıt aldı.

Yani yapılmaya çalışılan yeni bir ürün pazarlamasından ziyade içerik pazarlamasına yönelikti… Marka için filmden basılı reklama, illüstrasyondan animasyona, insanlara bir şeyler yaratmaları için çağrıda bulunmaktı.

Esasına bakarsanız, ortaya oldukça etkileyici bir sonuç çıktı: Çağrıya 3 bin 600 tane karşılık geldi ki bu sayı markanın bile beklentisinin üzerindeydi.

İşin daha ilginci, O’Grady’nin, gelen çalışmalar arasında kiminin global ajans ortaklarından bile daha iyi kalitede filmler olduğunu itiraf etmesiydi!

Örneğin şu çalışma: Coke – bottles izlemek için tıklayınız

Gelelim eleme faslına…

Şirket, kendilerine gelen 3 bin 600 çalışmayı eleye eleye 10’a indirmeyi başardı. İşi biraz daha ilginç ve keyifli kılmak adına Diageo, Nokia gibi diğer büyük şirketlerin pazarlama müdürleri ve yaratıcı yönetmenleri işleri değerlendirmek üzere davet edildi.

Coca-Cola Çin ofisi birinciyi seçti ve kazanan fikri daha geniş tüketici kitlesine hitap edecek reklam filmi için kullandı.

Coke – Positive Signs izlemek için tıklayınız

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.