Coca-Cola ve Pepsi’nin Dünya Kupası rekabeti

Reklamverenlerin Brezilya 2014 mesaisi giderek yoğunlaşıyor.

03.04.2014 - 17:06 | Ali Kuru

Reklamverenlerin Brezilya 2014 mesaisi giderek yoğunlaşıyor.

Bu yıl Brezilya’da gerçekleştirilecek olan ve 12 Haziran Perşembe günü yapılacak santra ile start alacak olan Dünya Kupası yaklaştıkça gerek takımların gerekse olimpiyat oyunları ile birlikte uluslararası arenada adeta bir Super Bowl etkisi yaratan kupaya büyük ilgi duyan reklamverenlerin heyecanı giderek artıyor. Heyecanı yatıştırmak ve futbol tutkunlarını serinletmek için kolları şimdiden sıvayan iki marka ise olağan şüpheliler Coca-Cola ve Pepsi.

Geçtiğimiz Salı günü futbola olan tutkusunu duyurarak reklamverenler için kupanın gayrı resmî açılışını yapan Nike’ın ardından devreye giren isimlerden ilki Coca-Cola oldu. Pepsi’nin aksine kupanın resmî sponsorlarından olan marka yetkilileri Brezilya 2014 için hazırlanan pazarlama stratejisi ve programının Coca-Cola tarihindeki en büyük planlardan biri olduğunu ifade ediyor. The World’s Cup (Dünyanın kupası) temalı kampanya futbolun toplumsal refaha olan katkısına vurgu yapıyor.

Wieden + Kennedy Sao Paulo imzalı 2 dakikalık spotla başlayan kampanya sporun köklü sorunların üzerinden gelinmesine yardımcı olduğu Tsunami’yle sarsılan Otsuchi Japonya’dan; Doğu Avrupa’dan, Amazon’dan ve kaynayan kazan Filistin’in Ramallah kentinden futbol takımlarının hikâyelerini anlatıyor. Coca-Cola’nın Dünya Kupası için yaptığı tek çalışma elbette bu değil. Dünya Kupası kampanyalarını belgesel tarzındaki kısa filmlerle destekleyen marka ayrıca organizasyona özel orijinal bir marş, Happiness Flag (Mutluluk bayrağı) ve Fifa World Cup Throphy Tour (Dünya Kupası turu) ile de kupada kuvvetli şekilde boy göstermeye hazırlanıyor.

Coca-Cola Reklam ve Pazarlama Genel Müdürü Joseph Tripodi “Coca-Cola Dünya Kupası kampanyası aracılığıyla futbol oynayan sıradan insanlar üzerinden sporun dünyayı birbirine nasıl bağladığını ortaya koymak istiyor” diyor.

Pepsi de kayıtsız kalmıyor

Pepsi de Dünya Kupası heyecanı karşısında kayıtsız kalamayan markalardan. Dün kupaya özel spotunu yayınlayan markanın yaklaşımı ise Coca-Cola’nınkinden biraz farklı. Ünlü futbolcular ve müzisyenlerle süslü reklam filmi Rio sokaklarında geçiyor. 180LA imzalı film YouTube’ta üne kavuşan müzisyen Stony’nin Rio sokaklarında müziğini icra ederken Leo Messi, Robin van Persie, Jack Wilshere, David Luiz, Sergio Agüero ve Sergio Ramos’a rastlamasını konu alıyor.

Pepsi Global CMO’su Kristin Patrick müzik ve sporu bir araya getiren proje hakkında yaptığı açıklamada “Müziğin ve futbolun dünyayı bir araya getirme gücünden çok etkilendik. İçerik planımız bizi Anı Yaşamak konusunda motive eden bu iki harikulade gücü bir arada sunabilmekti” ifadelerine yer veriyor.

Mutluluk merkezli karakterine uygun, insan odaklı kampanyası ile Coca-Cola ve karşısında harikulade futbolcu kadrosu ile müzik ve futbolu buluşturan Pepsi, Dünya Kupası öncesinde olduğu gibi sırasında da sıkı bir rekabete gireceğe benziyor. Tüketicilerin oynanacak maçların hararetini hangi kolayla giderecekleri konusunda, yaşanan rekabetin rolü de azımsanamayacak ölçüde olacak gibi.

İnteraktif versiyon (tüm tarayıcılarla uyumlu olmayabilir)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.