MediaCat

Coca-Cola 125 Yaşında

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi Coca-Cola 125 yaşında.

Coca-Cola 125 Yaşında

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi Coca-Cola 125 yaşında.
 

8 Mayıs 1886’da Eczacı Dr. John S. Pemberton tarafından üretilerek Jacob’s eczanesinin bahçesinde satışa sunulan Coca-Cola, dünyanın en değerli markaları arasında yer alıyor.

1886’da satışa sunulan Coca-Cola, o yıllarda günde ortalama 5 bardaklık satış rakamına sahipken, günümüzde her gün 200’ün üzerinde ülkede 1.7 milyar bardak tüketiliyor.

Yapılan araştırmalar, Coca-Cola kelimesinin, tüm dünyada “okay – tamam” kelimesinden sonra en fazla anlaşılan ikinci kelime olduğunu gösteriyor. Coca-Cola’nın orijinal şişesi ise dünyada yumurtadan sonra en fazla bilinen şekil.

Coca Cola ile ilgili ilginç bilgiler

  • 8 Mayıs 2011’de 125. yaşını kutlayacak olan Coca-Cola, bugüne kadar ürettiği tüm ürünleri 8 ons’luk (yaklaşık 0.24 litre) cam şişelerde sunsaydı, bu şişeler üst üste konulduğunda 2.051 kere aya gidilip geri dönülebilirdi ve dünyadaki her kişiye 1.104 adet şişe düşerdi.
  • Dünyanın farklı bölgelerinde, çok kalın merceklerin kullanıldığı gözlükler Coca-Cola şişesinden esinlenilerek şişe dibi gözlükler olarak anılır.
  • 1974 yılında küçük bir grup olarak kurulan Coca-Cola Koleksiyoncular Kulübü, bugün 28 ülkeden yaklaşık 5.000 üyesi var
  • Sanatında günlük hayattan yola çıkan Andy Warhol, modern resimlerinde Coca-Cola orijinal şişeye yer vermişti. Warhol’un "Yeşil Coca-Cola Şişeleri" dizisi şu anda New York’taki The Whitney Museum of American Art Müzesinde sergilenen bir koleksiyonun parçası.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.