Coca Cola’nın en geniş projesi tamamlandı

Coca Cola'nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük sosyal medya projesi 'Expedition 206' kapsamında...

04.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Coca Cola’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük sosyal medya projesi ‘Expedition 206’ kapsamında, üç "mutluluk elçisi" yolculuklarını tamamladı. Keşif Seferi 206’nın başlamasının ardından en az 275.000 km, 186 ülke ve 365 gün geride kaldı. Coca Cola’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük sosyal medya projesi, şirketin üç "mutluluk elçisi" yolculuklarını tamamladı.

Sosyal medyadan izlenebildi
Dizüstü bilgisayarlar, video kameralar, akıllı cep telefonları ve diğer birçok araç gereçle donatılmış üçlü, Coca Cola’nın satıldığı 206 ülke ve bölgeyi ziyaret ederek orada yaşayan insanları neyin mutlu ettiğini araştırmak için yola çıktı.  Atlanta’da yeni yıl şafağından az önce 29 Aralık 2010 günü Coca Cola dünyasına geri geldiler. Seyahatleri Expedition206.com ve ayrıca Facebook, YouTube ve Twitter’dan da izlenebilen yolculuk, dünya çapında 650 milyon medya gösterimine ve milyarlarca insana ulaştı.

Coca Cola’nın üst düzey iletişim -dijital iletişim- yöneticisi Anne Carelli, örneğin Çin’in anında mesajlaşma servisi QQ’da “Expedition 206” bir milyar ziyaretçiye ulaştı, dedi. Ayrıca her ülkede elçiler tarafından üzerinde Haibao, 2010 World Expo’nun maskotu kullanılarak oluşturulan on milyar sanal pul QQ’da satışa sunuldu.

"Biz son derece farklı pazarlarda elde edilen başarıdan memnunuz," diyen Carelli, bu programın Çin gibi önemli pazarlarda marka görünürlüğü yarattığını belirtti. Ayrıca Carelli “Proje gerçekten, uygun farklı pazarları harekete geçirmek için bir platform sağladı” dedi.
Yerel pazarlar dijital ve sosyal medya alanında

Program, Atlanta’da bir ekip tarafından koordine edilerek aktif olarak yerel pazarlarda bireyler tarafından yürütülecek küresel bir çaba olarak kavramsallaştırıldı. İilk kez dijital ve sosyal medya alanına birçok yerel pazarların dahil olmasını sağladı. Bayan Carelli, aynı zamanda iletişim, halkla ilişkiler ve pazarlama ekipleri arasında işbirliğinin artmasını gerektirecek şeylerin gelecek programlar için öğretici olacağını söylüyor ve ekliyor; “Ve Coca Cola’nın yerelle ilgili küresel programlar yaratma hedefine yardımcı oluyor.”

Elçilerinden birisi olan Tony Martin "Her pazarın kendine özgü yoldan nasıl gittiği merak uyandırıyor" dedi. "Biz ne beklediğimizi hiç bilmiyorduk. Bazı yerlerde bir aile ile yemek yedik. Daha sonra, bir sonraki yerde yerel, efsanevi sörfçü ile takıldık. Ya da bir havalimanında meydana çıktık.”

Grup ayrıca, Kanada Vancouver 2010 Kış Olimpiyat Oyunları, Güney Afrika FIFA Dünya Kupası ve Çin’de Shanghai 2010 Dünya Expo’da bulundu.

Twitter’da daha az etkiliydi
Kampanya, Yeni Zelanda gibi yeni pazarlarda ve diğer ülkelerde – Arjantin, Ukrayna ve Uruguay gibi – Coca Cola’nın Facebook’taki görünürlüğüne katkıda bulundu. Yerel ekipler etkili blog yazarlarıyla iletişim halinde olarak programın tanıtımını gerçekleştirdi. Yine de, programın etkili olmadığı alanlar vardı. Twitter’da sadece yaklaşık 1.800 takipçisi vardı. Coca Cola yöneticilerin başarı ölçüsünü yerel düzeyde katılım olduğunu söyleyerek Dominik Cumhuriyeti ve diğer ülkeler kendi Twitter kullanıcılarını belgeyi ziyaret etmelerini sağladığını belirtti.

Bayan Carelli "Biz bunun bir yerel hareketlendirme projesi olacağına başta bilinçli olarak karar verdik, " dedi. "Eşit derecede önemli ilişkiler, etkili blogcular ve topluluklar ile kuruldu. Biz daha önce varlığımızın güçlü olmadığı alanlara daldık. … Bu birçok marketi yeni ilişkileri başlatmaları için teşvik etti."

Planlanan her ülkeye gidilemedi
Ayrıca Carelli “program beklentileri aştı "dedi. Bir yıl süren yolculuk, aynı üç elçi, Bay Martin, Kelly Ferris ve Antonio Santiago ile tamamlandı, bu bir başarı diye şaka yapan Bayan Carelli ama bu yol boyunca karışıklık olmadığı anlamına gelmez, dedi.

Üçlü bunu şirketin planladığının aksine 206 değil, sadece 186 ülkede yaptı. Bu aynı zamanda Irak, Afganistan gibi ülkelerde güvenlik endişeleriyle ve bir parça lojistik nedenleriyle alakalıydı. Her elçi 85 vize ve sayısız pasaporta gerek duydu ve bu da grubun bazı ülkeleri kaçırmasına sebep oldu. İklim de ayrıca zorlayıcı bir etkendi. Ağustos’ta yapılacak Bermuda seyahati kasırga yüzünden Aralık ayına ertelendi. Kar elçileri esir alınca, Noel İrlanda’da geçirildi.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.