Çin, reklamlardan 400 milyon dolar sağlayacak

Group M'in raporuna göre, Pekin Olimpiyatlarının seyredilebilirliği sayesinde, Çin televizyonunda gösterilecek...

14.08.2008 - 10:27 | MediaCat

Group M’in raporuna göre, Pekin Olimpiyatlarının seyredilebilirliği sayesinde, Çin televizyonunda gösterilecek reklamlarla 400 milyon dolar değerindeki reklamı Çin’e çekme imkanı var. Bu gerçekleşirse, Çin ikinci en büyük pazar olan Japon pazarını 2010 yılına kadar geçmiş olacak.

WPP’ye göre yüzde 22’lik artış ile 35 milyar dolara ulaşmış olan reklam harcaması, seneye 42 milyar dolara ulaşacak.

Raporlara göre 2008 yılı için yüzde 5,8 olarak beklenen global reklam harcaması artışının yüzde 23’ünü alması öngörülen Çin, 2009 için beklenen yüzde 4,5’lik global artışın da yüzde 30’unu alabileceği tahmin ediliyor.

Her ne kadar Pekin’deki yöneticiler tarafından kısıtlama getirilmiş olsada, Çin’deki reklam artışına internetin de katkısı olacağı kaçınılmaz. 2008 de yüzde 7,3 olan oranın 2009 da yüzde 8,5 olması bekleniyor.

Olimpik sponsorluk imajınıza yardımcı olabilir mi?

Her olimpiyatta olduğu gibi, bu senede büyük markalar için olimpiyat oyunları kitlelere ulaşmak için bir yol olarak görülmekte. Günümüzün çalkantılı ekonomik koşullarında, müşteri güvenini yitrirmiş olan birçok firma, altın için yarışan atletler gibi, birbirleriyle yarışmak durumunda.

Ad Age önde gelen firmaların bu konudaki yaklaşımlarını ve politikalarını inceledi.

Pekin merkezli pazarlama araştırması kuruluşu olan CSM’ye göre, parlayan kapitalizm karşısında duran bir görüntü sergileyen Çin’deki komünizme rağmen, sponsor veya partner olan 63 firmanın tamamının Olimpiyat ile ilgili reklamcılık faaliyetlerinde olan kazançlarını arttırmak için çalışacaklar.

Kaynak:Warc/Adage

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.