CFO’lar buluştu

Capital, Ekonomist ve IBM Türk işbirliğiyle düzenlenen CFO Buluşmaları’nın ilki 27 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

30.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Capital, Ekonomist ve IBM Türk işbirliğiyle düzenlenen CFO Buluşmaları’nın ilki 27 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

27 Mayıs 2011 Cuma günü The Edition Hotel’de Capital, Ekonomist ve IBM Türk işbirliğiyle düzenlenen CFO Buluşmaları’nın ilk toplantısına iş dünyasının önde gelen şirketlerinin Finans Yöneticileri (CFO) katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Capital ve Ekonomist Dergileri Genel Yayın Yönetmeni M. Rauf Ateş ve IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk yaptılar. İlk olarak söz alan Ateş “İş dünyasının önde gelen yöneticileri arasındaki işbirliklerini geliştirmeye yönelik CEO, CIO ve CMO olmak üzere çeşitli buluşmalar düzenlemekteyiz. Bu kez ilk defa bir CFO buluşması gerçekleştiriyoruz. Amacımız CFO’larla bir araya gelmek ve paylaşım ortamı yaratarak CFO’lar arasında ki iletişimi güçlendirmektir” dedi.

Ateş’in ardından söz alan Charouk ise “Bu tip etkinliklerin kilit karar verici mevkiler arasında sağlam bir ağ oluşturulmasının önünü açarak çok önemli bir boşluğu doldurduğu kanısındayım. IBM olarak bunun bir parçası olmak ve destek vermekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Bu yıl yüzüncü yaşını kutlayan IBM’in 2015 Yol Haritasında, Türkiye’nin yükselen rolünden bahseden Charouk sözlerine şu ifadeleri de ekledi: “Türkiye’nin de arasında bulunduğu büyüyen pazarlar bugün IBM’in toplam gelirleri içerisinde yüzde 21’lik bir paya sahip. Bunun sadece birkaç yıl içerisinde yüzde 30’lara varacağını öngörüyoruz.”

Daha sonra söz alan, CFO kökenli konuk katılımcı ve Doğuş Holding CEO’ su Hüsnü Akhan “CFO’dan CEO’ya Giden Yol ve Türk Ekonomisi” başlıklı bir konuşma yaptı. “Bugün bir CFO’nun şirket içerisindeki pozisyonu oldukça hassastır. Çünkü CFO olmak demek, kendi hesaplamaları ve fizibilite çalışmaları doğrultusunda gerektiğinde şirketin en tepesindeki isimlere bile hayır diyebilmektir” diye ifade eden Akhan, günümüzde Türkiye’de özellikle bazı KOBİ’ler ve aile işletmelerinde yavaş gelişen kurumsallaşmanın hızlandırılmasının önemine değindi. Kriz sonrası dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisinin gidişatı ile ilgili gelen soru üzerine Akhan “Küresel krizi takiben dünya ekonomilerinde toparlanma başladıysa da bu toparlanma her ülkede eşit değil. İtici güçler Çin ve Hindistan olurken, Avrupa ekonomisinin toparlanmasının daha uzun süreceğini kestirebiliriz” diye konuştu. Akhan, Türkiye ekonomisinin dünyanın pek çok ülkesine oranla olumlu bir görünüm sergilediğini söylerken öte yandan cari açığı orta vadede finanse etmenin sürdürülebilir kılınmasına dikkat etmek gerektiğinden ve bu yönde tedbirler almanın öneminden de söz etti.

Capital, Ekonomist ve IBM Türk işbirliği ile düzenlenen CFO Buluşmaları’nın ikincisi Ekim ayında düzenlenecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.