Çevre derneğinden Milgram usulü sosyal deney

Tehlikeye gözüyle 'inanmayanlardan' mısınız?

24.11.2015 - 15:45 | Arzu Nilay Kocasu

Çevre derneğinden Milgram usulü sosyal deney

Tanımadığınız bir avuç insanla paylaştığınız odaya aniden dumanlar dolsaydı nasıl tepki verirdiniz? Dumanları fark ettiğiniz anda olası bir tehlikeye karşı diğerlerini uyararak mı yoksa onların duruma sizden önce ses çıkarmalarını bekleyerek mi?

İklim değişikliği alanında işleri eline almaya niyetli insanları bir araya getirmek amacıyla kurulan Defend Our Future, derdini anlatmak için “Bystander effect” olarak adlandırılan psikoloji kuramına gönderme yaparak, insanların tek başlarına hızlıca tepki verdikleri sorun ve sıkıntılara kalabalık arasındayken tepki verme sürelerinin uzadığı inancından hareketle, Asch Deneyi’ne selam duran bir sosyal deney hazırladı.

Deneklerini bir başlarına, deneyden haberdar birer grup insanla birlikte bir odaya yerleştiren kuruluş, onların odayı dolduran ancak kendilerinden başka kimsenin dikkatini çekmemiş gibi gözüken dumana ne zaman tepki vereceklerini, dahası tepki verip vermeyeceklerini anlamaya çalıştı.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.