Cevahir AVM’nin yeni iletişim ortağı belli oldu

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan İstanbul Cevahir AVM, halkla ilişkiler hizmetini Şele Organizasyon&PR’dan almaya başladı.

29.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan İstanbul Cevahir AVM, halkla ilişkiler hizmetini Şele Organizasyon&PR’dan almaya başladı.

Ajans, Nisan 2011’den itibaren Cevahir’in kurumsal iletişim ve organizasyon çalışmalarını yürütecek. 15 Ekim 2005 tarihinde açılan, 110.000 m² kiralanabilir alanı ve 303 mağazası ile hizmet veren Cevahir; seçkin markaları, avantajları, etkinlikleri ve Atlantis Eğlence Merkezi ile geniş kitlelere hitap ediyor.

Şele Organizasyon&PR, Cevahir AVM’nin yanı sıra ulusal ve uluslararası çok sayıda firmaya iletişim çalışmalarında çözüm ortağı olarak hizmet sunuyor. Şele Organizasyon&PR’ın müşterileri arasında; Lavazza Italy’s Favourite Coffee, The Coca-Cola Lip Smacker, Seyidoğlu Baklavaları, Tekin Seyrekoğlu Mücevherat, Mobee, Esem Spor-KangaRoos, Privenuptia, Hen Coops, Intengo, Vip Dükkan, Gruppal, KBT Kimya, Le Bouquet Mariage, Yazar Esra Uçar, Mediest-Op. Dr. Atilla Alp ve EstetX-Dr. Özkan Çankaya yer alıyor. Gerçekleştirilen organizasyonlar arasında da; Evlilik Dünyası Fuarı, Ulusal Tiyatro Ödülleri; Aldo’nun Türkiye lansmanı; Tempur Yatakları’nın Türkiye pazarına giriş çalışmaları bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.