Cep’ten en pahalı ALO’yu hangi ülke diyor?

Cep telefonu görüşmelerinde, aynı süre için en az ücreti Hollandalılar ve Finlandiyalılar, en yüksek ücreti de

28.08.2009 - 00:00 | MediaCat

Cep telefonu görüşmelerinde, aynı süre için en az ücreti Hollandalılar ve Finlandiyalılar, en yüksek ücreti de Amerikalılar ödüyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), üye ülkelerin cep telefonu kullanım ücretleri üzerine hazırladığı rapordan derlediği bilgilere göre, Finlandiya ve Hollanda halkı, cep telefonuna yıllık 131 dolar öderken, ABD’liler aynı kullanıma 635 dolar ödüyor. Türkiye ise 269 dolar ile 17. sırada bulunuyor.

OECD, konuşma ücretlerinin hesaplanması için üç ayrı veri hazırladı. ”Düşük Kullanım”a yönelik veride; kullanıcı başına yıllık 360 arama, 396 SMS, 8 MMS baz alınırken, ”Ortalama Kullanım”da 780 arama, 600 SMS, 8 MMS, ”Yüksek Kullanım”da ise 1680 arama, 660 SMS ve 12 MMS ücreti hesaplandı.

”Ortalama Kullanım”da 269 dolar ile 17. sırada bulunan Türkiye, ”Düşük Kullanım”da 222 dolar ile 7. sırada, ”Yüksek Kullanım”da 415 ile 19. sırada yer aldı.

Rapora göre, cepten arama konuşma ücretleri 2006-2008 yılları arasında ortalama yüzde 28 düştü. Raporda, kısa mesaj gönderiminin hala popüler olup, özellikle genç kullanıcı kitlesine yönelen şirketler için önemli bir kazanç kapısı olması öne çıkan detay olarak göze çarptı.

Kaynak: www.gazeteport.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.