‘Cep’te numara taşıma 2008 sonunda

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Acarer, abonelerin cep telefonu operatörleri arasında

21.01.2008 - 15:45 | MediaCat

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Acarer, abonelerin cep telefonu operatörleri arasında aynı numarayla geçiş yapabilmesine imkan sağlayacak numara taşınabilirliği uygulamasının yıl sonunda fiilen başlayacağını bildirdi.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Antalya Gloria Golf Resort Otelinde düzenlenen Sinerjitürk etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Acarer, abonelerin cep telefonu operatörleri arasında aynı numarayla geçiş yapabilmesine imkan sağlayacak numara taşınabilirliği uygulamasının ne zaman başlayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken, bu konudaki ihalenin tamamlandığını, firmanın belirlediğini ve yer teslimin yapıldığını belirtti.

Numara taşınabilirliğine ilişkin yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin talebi Danıştayın reddettiğini anımsatan Acarer, bu kararın çok önemli olduğunu, bu karar doğrultusunda yol haritası çizeceklerini vurguladı. Acarer, “Bu şu demektir. Biz yolumuza devam edeceğiz. Mahkeme ne zaman esastan karar verirse bu karara tabi ki uyacağız. Tahmini bu işin tesisi, altyapının hazır olması Mayıs diye hedefliyorum. Mevzuatta çok net bir husus var. Mevzuat şartlar hazır hale geldiğinde mobil operatörlere 6 ay, sabit operatörlere 12 ayda uygulamayı başlatmalarını hükme bağlıyor. Ekim-Kasım aylarına tekabül ediyor. 2008’in son çeyreğinde numara taşınabilirliği fiilen başlayacaktır. Bana göre rekabet bundan çok olumlu şekilde etkilenecektir” diye konuştu.

Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulması konusunda Kurum’a karşı Turkcell’in dava açtığını anımsatan Acarer, numara taşınabilirliği konusunun içine Turkcell’in de çekilmesini hedeflediklerini, bu konudaki görüşmelerin yapıldığını belirtti. Acarer, Turkcell’in de bu konuda olumlu yaklaşımlarının bulunduğunu belirterek, “Davayı çekerler mi çekmezler mi bilmiyorum. Ama sisteme entegre olacaklardır” dedi.

Kaynak: Ntvmsnbc