CEO’lar tarihin en büyük itibar kaybını yaşıyor

25 ülkede ve 5.600 kişi ile gerçekleştirilen 2012 Edelman Güven Barometresi sonuçlarına göre, hükümet yetkilileri ve CEO’lar, tarihindeki en büyük itibar kaybını yaşıyor.

23.02.2012 - 00:00 | MediaCat

“Edelman 2012 Güven Barometresi” araştırma sonuçları açıklandı. Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Edelman Güven Barometresi’ne göre, hükümetlere duyulan güven 2011 yılında küresel boyutta erezyona uğradı. Hükümetlere duyulan güven, küresel olarak rekor bir düşüşle yüzde 43’e geriledi. Bu sonuç, finansal ve politik kaos yaşanan ülkelerdeki halkın, yaşadıkları kaosun faturasını hükümetlere çıkardığını gösterdi. Hükümet yetkilileri ile birlikte CEO’lar da, tarihdeki en büyük itibar kaybını yaşadılar.

Türkiye’nin yer almadığı araştırmada, 25 ülkenin 17’sinde, halkın yarısından fazlası hükümetlerin gerekeni yapmadığına inanıyor. 12 ülkede hükümetler, iş dünyası, medya ve sivil toplum kuruluşlarının önünde en az güven duyulan kurum olarak yer aldı. Fransa, İspanya, Brezilya, Çin, Rusya, Japonya başta olmak üzere bu ülkelerde hükümetlere karşı duyulan güven kaybı 10 puanın üzerinde çıktı. Araştırmanın yapıldığı ülkelerde, nüfusun neredeyse yarısı, hükümet liderlerinin gerçekleri söylemediklerine inandıklarını belirtti.

Effect Halkla İlişkiler’in Türkiye Temsilcisi olan dünyanın en büyük bağımsız halkla ilişkiler şirketi Edelman Public Relations tarafından bu yıl 11.’si gerçekleştirilen Edelman 2012 Güven Barometresi, halkın nabzının tutulduğu önemli araştırmalardan birisini oluşturuyor.

Araştırma, Anket StrategyOne adlı araştırma firması tarafından 10 Ekim- 30 Kasım 2011 tarihleri arasında, 25 ülkede, 25-34 ve 35-64 yaş grubunu oluşturan 5 bin 600 kişi ile 20 dakikalık telefon görüşmesi ile gerçekleştirildi. Ankete katılanların tümü, üniversite mezunu ve kendi yaş gruplarına göre gelirleri, ülkelerinin en üst çeyreğine giren, okuyan veya iş çevreleriyle ilgili haberleri haftada en az bir kaç kez izleyen kişiler arasından seçildi.

İş dünyasına karşı duyulan güven, hükümetlere göre oldukça yüksek olsa da, araştırmaya katılanlar yüzde 49’u hükümetlerin iş dünyasına yeterince regülasyon getirmediğini düşünüyor. Katılımcıların 1/3’üne yakın kısmı hükümetlerin, sorumsuz faaliyetlerinde bulunan şirketlere karşı, onları korumasını isterken, 4/1’i, sorumlu kurumsal davranışı sağlayacak düzenlemeler olması gerektiğini belirtiyor.

2012 Edelman Güven Barometresine ait diğer temel bulgularından bazıları şöyle:
•    Amerika’da, geçen yıl büyük düşüşler yaşayan STK’lar, medya, iş dünyası ve hükümetin güven oranlarında bu yıl (artış veya düşüş) değişiklik yaşanmadı.
•    Bu yıl da “geleneksel medya ve çevrimiçi arama motorları,  genel haber ve bilgi, yeni ürünler”, çevresel kriz haberleri ve firma duyuruları peşinde koşan insanlar için, en güvenilir haber kaynaklarını oluşturuyor. Bu yılki Güven Barometresi’ne göre medya, TV, gazeteler ve dergiler hala en güvenilir bilgi kaynaklarını oluşturuyor.
•    Araştırma, 18 – 29 yaş arası kesim için dijital medyanın en yaygın genel haber ve bilgi kaynağı olduğunu gösterdi.
•    Güney Kore, teknoloji ve otomotiv hariç tüm endüstriyel sektörlerde olağanüstü güven kayıpları yaşadı. En büyük kayıplar:  32 puanlık düşüşle yüzde 39’a gerileyen telekomünikasyonda ve 25 puanlık düşüşle yine yüzde 39’a gerileyen finansal hizmet veren firmalarda oluştu.
•    Brezilya, tüm önemli kurumlarda en büyük güven kayıplarını yaşadı. Hükümet 53 puan, STK’lar 31 puan, iş dünyası 18 puan ve medya 12 puan. Geçen yıl, Güven Barometresi’nin yapıldığı sırada 2014 Dünya Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyatları alınmış ve Dilma Rousseff yeni başkan seçilmişti. Bu yılki düşüş, iş dünyası yaşamının normale dönüşü ve dört hükümet yetkilisinin yolsuzluk sonucu tutuklanmasının etkilerini sergiliyor.

http://www.edelman.com/trust adresinden daha fazla bilgi almak mümkün.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.