Century 21 gayrimenkul pazarını ve durgunluğu değerlendirdi

Gayrimenkul sektörünün öncü kuruluşu Century 21 Türkiye, gayrimenkul sektörüne ışık tutmaya devam ediyor. Century 21’in Ege Bölgesi’ndeki ofisleri, başta sektördeki durgunluğun nedenleri olmak üzere İzmir, Manisa, Denizli ve Uşak gibi Ege Bölge’sinde sektöre ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

24.09.2007 - 11:04 | MediaCat

Gayrimenkul sektörünün öncü kuruluşu Century 21 Türkiye, gayrimenkul sektörüne ışık tutmaya devam ediyor. Century 21’in Ege Bölgesi’ndeki ofisleri, başta sektördeki durgunluğun nedenleri olmak üzere İzmir, Manisa, Denizli ve Uşak gibi Ege Bölge’sinde sektöre ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

İzmir Bostanlı’daki Century 21 Mavi Ofisi Broker’ı Agah ÖZKARA özellikle satıcılar açısından sektörün 2004-2006 döneminde zirve yaptığını ve bu dönemdeki hareketliliğin konut inşaa eden firmaları yanılgıya düşürdüğünü belirtti. Özkara, “Firmalar hareketliliğin aynen süreceğini düşündüler ve uygun olmayan lokasyonlarda o lokasyona hitap etmeyecek konut imalatlarına başladılar. Bu da talepden daha fazla hatta uygun olmayan konutun inşaasına neden oldu. 2006 ortalarından başlayıp bugüne dek süren dönemde ise, konut kredi faizlerinin beklenen seviyelere gelmemesi, dünya ekonomisindeki olumsuzluklar, erken seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi sektörde bir durgunluğa yol açtı. Bu da arzın fazla olduğu sektörde 2007 yılında konut fiyatlarında gerilemeye ya da aynı seviyelerde kalmasına neden oldu. ” dedi. Özkara’ya göre bu dönemde konut alma hedeflerini öteleyenler kiraya yöneldi, bu da kira fiyatlarını yükseltti. Özkara, Ramazan ayının piyasaya yeni bir durgunluk getirmeyeceğini, tam aksine alım için iyi bir zamanlama olabileceğini dile getirdi.

İzmir’deki gayrimenkul piyasası ve projeler hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Bornova’daki
Century 21 Seta Ofisi Broker’ı Serdar TAMER ise “İzmir’de Bornova, Karşıyaka ve Balçova gibi sahil ve üniversite bölgeleri yatırıma müsait popüler bölgeler. Piyasadaki belirsizlik ve konut faizlerinin beklenen seviyeye inmemesi nedeniyle kiralamalarda hızlı bir artış gözleniyor. Özellikle Bornova bölgesinde gerek üniversitenin yer alması, gerekse Tıp Fakültesi’nin bulunması sonucu kiralama talepleri satışa oranla daha fazladır. Yapılaşmaya müsait olan Bornova’da kredilere paralel olarak satışlarda da bir artış bekleniyor” dedi. Ramazan ayının ciddi müşteriler için fırsat olduğunu belirten Tamer, Ege Bölgesinde Manisa, Denizli ve Uşak’ta gelişme gösteren ticari faaliyetler bölgedeki gayrimenkul piyasasınında hareketlenmesine neden olduğunu belirtti.

Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe ISO 9001 kalite belgeli ilk ve tek ofisi olan İzmir Hatay’daki
Century 21 Armoni Ofisi Broker’ı Özer AYDIN İzmir’in Hatay, Narlıdere, Balçova ve Güzelbahçe bölgelerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Özer AYDIN, Hatay’ın İzmir’in en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğunu belirterek 1960’lı yıllarda başlayan yoğun yapılaşma, içinde bulunduğumuz dönemde arsa yokluğu ile yeni konut üretilemez durumda olduğunu belirtti. Ortalama yaşı 17 – 20 civarında olan ve genellikle bitişik nizam ve bahçesiz – otoparksız yapılaşma nedeni ile sağlıksız bir yaşam ortamı oluştuğuna dikkat çekti.

Aydın, “ Son birkaç yılda; Susuzdede tepesi ve mesire yerinin karşısındaki tepenin imara açılmasıyla bu bölgede, deprem yönetmeliğine uygun lüks binalar inşa edilerek bir prestij bölgesi oluşturulmuştur. Bu alandaki yapılaşma, bir miktar konut açığını kapatsa da talep trendi, bölge dışında Narlıdere – Ilıcalar bölgelerine kaymakta hatta Balçova’nın Narlıdere’ye bakan kısmı ile Güzelbahçe’de bu konuma yakın olup yoğun ilgi çekiyor. Genel olarak sektöre baktığımızda ise gayrimenkul fiyatlarının yaklaşık 15 aydır düşüş trendinde olmasının yanı sıra gelişmekte olan prestijli yeni yerleşim semtlerinde ise dikkat çekici fiyat artışları gözlüyoruz. Ama beklentimiz gayrimenkul sektöründeki yaklaşık 1,5 yıllık durgunluğun artık yerini yavaş yavaş hareketliliğe bırakacağı yönündedir.” diye belirtti.

İzmir Balçova’daki Century 21 select Ofis Kurucu Ortağı Mustafa TÜRKOĞLU’ da İzmir’in son iki yıldır gelişmesini sürdüren ve popüler hale gelen yerleri olarak yazlık yerleşim açısından, Çeşme, Özdere ve Seferihisar sahilleri, sabit yerleşim açısından da Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Zeytinalanı, Urla ve civarları, Mavişehir, Sasalı ve Bornova’yı gösterdi. Türkoğlu, Balçova ilçesiyle ilgili olarak ”Bünyesinde 2 adet 5 yıldızlı otel, 2 adet Üniversite Rektörlüğü (Özel Ekonomi ve 9 Eylül Üniversitesi – İnşaatı tamamlanmak üzere), 1 Tıp fakültesi (9 Eylül T. F.) ve hastanesi ilçenin en önemli özellikleri. İzmir’ deki tek uluslararası üne sahip Agememnon Kaplıca ve İzmir Özel İdare tesisleri, yine İzmir’deki tek Teleferik Dinlenme Tesisleri, alışveriş merkezleri, hem iş hacmi ve ticaret açısından, hem de jeotermal ısıtma imkanı bulunan nezih yerleşim yerleri ve turizm potansiyeli açsından Balçova, oldukça talep gören bir bölge haline geldi” dedi. Türkoğlu’na göre , fiyatlar yaz ortasındaki seviyelerini korumakla birlikte alıcılar için göz kamaştırıcı bir fırsat sunuyor.

Gayrimenkul piyasasının geleceği ile ilgili ortak bir görüş belirten ofis sahipleri, “ Ertelenen talepler ve Merkez Bankasının son faiz indirimi ve bu indirimlerin devam edeceğini öngörerek bankaların konut kredi faizlerini aşağıya çekeceğini ve bunun talep üzerinde olumlu bir artış sağlayacağını beklemekteyiz. Bölgemizde bulunan eski yerleşim alanlarındaki gayrimenkullerin fiyatlarının yaklaşık 15 aydır düşüş trendinde olmasının yanı sıra gelişmekte olan prestijli yeni yerleşim semtlerinde ise dikkat çekici fiyat artışları gözlemleniyor. Son olarak gayrimenkul sektöründeki yaklaşık 1,5 yıllık durgunluğun artık yerini yavaş yavaş hareketliliğe bırakacağını öngörüyoruz” dediler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.