Cem Yılmaz 3,4 milyon YTL almış

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'na Telekom'dan aldığı 1,7 milyon YTL'lik ücret makbuzunu gönderen Cem Yılmaz, "Bu, ücretin yarısı. Kalan kısmını da 3 taksitte alacağım." şeklinde beyanda bulundu.

03.08.2007 - 11:28 | MediaCat

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’na Telekom’dan aldığı 1,7 milyon YTL’lik ücret makbuzunu gönderen Cem Yılmaz, “Bu, ücretin yarısı. Kalan kısmını da 3 taksitte alacağım.” şeklinde beyanda bulundu.

Sanatçının reklamlarda oynama karşılığında ne kadar para aldığına yönelik tartışmalar da böylece son buldu. Cem Yılmaz’ın devlete ödeyeceği rakam, Türkiye’deki vergi oranlarının ne kadar yüksek olduğunu yeniden gözler önüne serdi. Ünlü sanatçı, senaryosunu kendisinin yazdığı reklamdan kazandığı paranın neredeyse yarısını vergi olarak ödeyecek. Geçtiğimiz yıl 2 milyon 489 bin YTL’lik kazanç (matrah) beyan eden Cem Yılmaz’a 856 bin YTL vergi tahakkuk etmişti. Bu tutarla rekortmen sanatçılar listesinin 6. sırasında yer bulabilmişti. Ancak ünlü sanatçı bu sene iddialı. Ünlü komedyenin, sadece Türk Telekom reklamlarından 3,4 milyon YTL aldığı ortaya çıktı. Bunun için ödeyeceği vergi ise yaklaşık 1,5 milyon yeni lira.

Mart ayında Türk Telekom ile ‘yeni reklam yüzü’ anlaşması imzalayan Yılmaz, 2008 yılı sonuna kadar sadece bu şirketin reklamlarında rol alacak. Sanatçı, 3,4 milyon YTL’lik reklam hasılatı üzerinden yüzde 18 oranında (630 bin YTL) KDV ödeyecek. Hasılatın yüzde 35’i oranında da Gelir Vergisi verecek. Sanatçıya bu reklamdan yaklaşık 1,5 milyon YTL vergi tahakkuk edecek. 2006 yılında 2 milyon 489 bin YTL’lik vergiye tabi kazanç beyan eden Cem Yılmaz’a 856 bin YTL vergi tahakkuk etmişti. Sanatçı bu tutarla Gelir Vergisi rekortmeni sanatçılar listesinin 6. sırasında yer bulabilmişti. Ünlü sanatçı, sinema filmlerinden doğan ve sahne şovundan elde ettiği gelirleriyle birlikte 2007’nin en çok kazanan ve devlete en çok vergi ödeyen sanatçı unvanını ele geçireceğe benziyor. Mart ayında açıklanan vergi rekortmeni sanatçılar listesinin ilk sırasında Mehmet Ali Erbil bulunuyordu. Erbil, 4 milyon 305 bin YTL’lik matrah ve 1 milyon 502 bin YTL’lik tahakkuk eden vergi rakamıyla ilk sırada bulunuyor.

kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.