MediaCat

Cem Topçuoğlu: “KOBİ’lere marka desteği vereceğiz”

Bugün İstiklal Caddesi’ndeki REM binasında yapılan Reklamcılar Derneği Paylaşım Toplantıları’nın birincisinde yeni dönem Reklamcılar Derneği

Cem Topçuoğlu: “KOBİ’lere marka desteği vereceğiz”

Bugün İstiklal Caddesi’ndeki REM binasında yapılan Reklamcılar Derneği Paylaşım Toplantıları’nın birincisinde yeni dönem Reklamcılar Derneği Başkanı Cem Topçuoğlu, ana hatlarıyla reklam sektörünün 2006 yılı performansı ve 2007 yılı beklentilerini basın mensuplarıyla paylaştı.

‘Her ülke markaları kadar zengindir’ diyerek sözlerine başlayan Topçuoğlu, dünyadaki ilk markanın 131 yıllık, Türkiye’de ilk markanın ise 129 yıllık olduğun hatırlatıp henüz markalaşma sürecinin başında olduğumuzu ve dernek olarak dünyada kuvvetli bir markamızın bulunmamasının sebeplerinin arayışında olduklarını dile getirdi.

2003 yılından bu yana reklam sektörümüzün üst üste 4 yıldır yüzde 20’ler seviyesinde büyüdüğünü belirten Topçuoğlu, kişi başı ortalama televizyon izleme süresinde ABD ile dünya birinciliğini paylaşan Türkiye’nin kişi başı reklam harcaması ortalamasında ise üçte bir seviyesinde kaldığımızın altını çiziyor.

Yüzde 99.8’i KOBİ yapısında olan işletmelerimizin pazarlama bilincini ve alt yapısının gelişiminin büyük olduğuna dikkat çeken Topçuoğlu, KOBİ’lerin markalaşma süreci için Reklamcılar Derneği’nin ön ayak olduğu ciddi bir proje hazırladıklarını duyurdu. Stratejik ortaklıklarla KOBİ’lere cesaret ve motivasyon sağlamak amacıyla danışmanlık, eğitim ve tanıtım desteği verecekleri bir ‘KOBİ Okulu’ projesi önümüzdeki günlerde hayata geçecek ve projede her yıl 10-15 KOBİ’nin markalaştırılması hedefleniyor.

Öte yandan Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin geliştirip Doç. Dr. Ferruh Uztuğ başkanlığında yürütülen ‘Reklamda İçerik Analizi’ adlı araştırma da toplantıda basın mensuplarıyla paylaşıldı. Reklamcılar Derneği’nin kitap halinde yayınlayacağı TR Reklam İçerik Analizi mesaj stratejilerini, reklamdaki değerleri ve karakteristikleri ile yaratıcı yapım uygulamalarını irdeliyor.

Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık’ın şiddet görüntüleri içeren ana haber bültenlerine reklam vermeyeceklerini açıklaması için Reklamcılar Derneği Başkanı olarak düşüncesini sorduğumuzda Topçuoğlu şöyle yanıt verdi: “Bir şeyler üretiliyorsa tanıtılması gerekir. Elbette sansüre karşıyız. Otokontrol burada çok önemli. Bir şeyler üretiyorsanız hem sektöre hem de ülkenin durumuna uygun olup olmadığını üreten önce kendisi düşünmeli. Sektörün kendisini özdüzenleyecek organlar yaratması gerekir. Bu tip sorunlar sektörün kendi içerisinde çözüme kavuşturulmalı.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.