Cem Batu: Reklamcının şiddetle işi olmaz

Başbakan'a yazdığı mektupla gündem yaratan reklamcıyla konuştuk.

03.06.2013 - 14:44 | Muzaffer Kurt

Plasenta ajans başkanı Cem Batu, #direngeziparkı protestolarında yer alırken ve gelişmeleri twitter hesabı @creatweety üzerinden paylaşırken Başbakan’a hitaben yazdığı mektup sosyal medyada hızla yayıldı.

“Biz reklamcıyız, bugüne kadar elimiz klavyeden, kalemden, kağıttan başka bir şey tutmadı” diye başlayan mektup #GeziyeYaratıcıDestek örneklerinden birini oluşturuyor.

cem batu mektup

 

Yaşanan olayları reklamcı gözüyle değerlendirmesini istediğimiz ve mektubun nasıl ortaya çıktığını konuştuğumuz Cem Batu sözlerine “Mektubumda da belirttiğim gibi ben apolitik biriyim” diyerek başladı.

Ajansın Taksim’de olması nedeniyle Cuma günü ajansta çalışan arkadaşlarıyla sokağa çıkan Cem Batu gördükleri karşısında “İnsanların birbirleriyle olan yardımlaşmasından etkilenmemek için insan olmamak gerek” diyor. Twitter hesabından görüntülerini de paylaştığı bir yerde mahsur kalan ve kapalı alana atılan biber gazı ile arkadaşlarıyla birlikte nefes alamadıklarını, adeta ölüm tehlikesi geçirdiklerini belirten Cem Batu bunun üzerine eve döndüğünde yaşadıklarının etkisiyle “Ajansta çalışan o gencecik çocukları, oğlumu düşündüm. Oğlumun da ileride çadırda yatıp kitap okuduğu bir protestoda şiddet görmemesi için o mektubu yazdım. “ dedi.

Tweet atmayan adama tweet attırdım

Cumartesi öğlen Facebook hesabında paylaştığı mektup arkadaşlarının beğenmesiyle hızla yayılıyor. “Arkadaşlarım paylaştıkça mektup hızla yayıldı. Bu mektubun en önemli kısımlarından biri ‘reklamcıyız!’ vurgusuydu. Bizler yaratıcı insanlarız, elimiz kalem tutuyor.  Mektupta bunun yer aldığı ilk kısmı atıp sadece ikinci kısmını paylaşanlar olmuş ve altına da herhalde daha çok dikkat çeker diye Cem Yılmaz imzası atmışlar. Böyle olunca Cem Yılmaz kendi twitter hesabından konuyla ilgili ben yazmadım açıklaması yaptı. Tweet atmayan adama tweet attırdım. “ diyor.

Mektubun imzası belli olduktan sonra sosyal medya üzerinden olumlu tepkilerin yanında olumsuz tepkiler de, tehditler de alan Cem Batu özellikle bu noktada yaşanan protestoların ne kadar haklı olduğu vurgusunu yapıyor ve ekliyor “Sadece hissettiklerimi yazdığım bir mektuptan dolayı tehdit ediliyorsam, protestoların ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkarır. Şiddete karşı olduğumuz, şiddet gördüğümüz için o protestoda yer aldık. Provokasyondan uzak durulması gerektiğini söylüyoruz sürekli. Bu protestoda yer alan insanların hepsi eğitimli, konuşabileceğiniz çocuklar, hepsi iyi aile çocukları… Uzlaşmaya gidilmesi, sağduyulu olunması gerekiyor.”

Bizler reklamcıyız, yaratıcı zekalarız

Protestolar süresince her zaman söylediklerinin bir kez daha onaylandığını gören Cem Batu, Türk halkının yaratıcı zekasına değiniyor. Sadece sosyal medyada yazılanlar değil, meydanlardaki pankartlar, afişler, duvar yazıları…. hepsi Türk halkının yaratıcılığının eseri. Biz reklamcılar da üzerimize düşeni böyle yapmalıyız. Biz reklamcıyız, yaratıcı zekalar konuşur, şiddetle işi olmaz, şiddetin karşısındayız. Şiddete karşı şekilde, sesimizi çıkarabileceğimiz platform ve protestolarda, en önde, gençlerin özgürce düşüncelerini dile getirebildikleri bir ülkede yaşamaları için bizzat olacağız” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.