Çelebi altın çağına girdi

Türk sivil havacılık hayatının en köklü kuruluşlarından Çelebi Hava Servisi A.Ş., 50'inci...

17.07.2008 - 10:03 | MediaCat

Türk sivil havacılık hayatının en köklü kuruluşlarından Çelebi Hava Servisi A.Ş., 50’nci kuruluş yıldönümünü kutladı. 1958 yılında Ali Cavit Çelebioğlu’nun “1 merdiven 5 işçi” ile kurduğu şirket, bugün 2500 çalışanı ile başta havacılık olmak üzere, denizcilikten gıdaya, güvenlikten turizme kadar birçok dalda, gerek Türkiye’de gerekse uluslararası pazarlarda hizmet veren dev bir holding olarak yarım asrı geride bıraktı.

‘Gurur gecesi’, ‘ekonomi zirvesi’ne dönüştü

Dünya sivil havacılık tarihinin yaklaşık 100 yıllık olduğu göz önüne alındığında, bu sürecin yarısında var olan Çelebi, 50’nci kuruluş yıldönümünü önceki akşam Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen gala yemeği ile kutladı. “Altın Gece” konsepti ile Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu ve Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Çelebioğlu Tokgöz’ün evsahipliğinde gerçekleşen geceye, Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Çelebi Holding ve şirketlerinin yöneticilerinin de hazır bulunduğu Altın Gece, Türk iş hayatının ileri gelenleri ve yerli/yabancı havayolu şirketleri üst düzey temsilcilerinin de katılımıyla adeta bir ‘ekonomi zirvesi’ne sahne oldu.

Çelebi global oyuncu

Çelebi Holding’i ve Çelebi Hava Servisi A.Ş.’nin geride bıraktığı 50 yılı anlatan tanıtım filmi ile başlayan gecede “Zorluklara rağmen yaşanan başarılarla yarım asrı geride bıraktıklarına” değinen Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu, Çelebi’nin geleceğiyle ilgili olarak da şunları söyledi:
“Günümüzde ‘küreselleşme’ ve ‘dünya düzdür’ kavramları yaygın olarak kullanılmaktadır. Yani, iletişim ve ulaşım sektörlerindeki gelişme sayesinde sınırsız bir dünyada, her yer ile kolaylıkla iletişim kurulabiliyor ve her yerde kolaylıkla var olunabiliyor. Çelebi, önümüzdeki yıllarda artık düz olan bu dünyada daha çok var olmaya devam edecektir”.
Yurtiçinde olduğu kadar global bir oyuncu olarak yurtdışında da başarılara imza attıklarını belirten ve bugün uluslararası dev ihalelere davet edilen, dünya sivil havacılık otoriteleri tarafından kabul gören bir kurum olduklarına da dikkat çeken Can Çelebioğlu konuşmasında, holdingin, yer hizmetlerinden terminal işletmeciliğine, liman ve marina işletmeciliğine kadar çeşitli alanlarda yürüttüğü başarılı çalışmalara da değindi.

Çevreye, sektörüne ve eğitime duyarlı

Çelebi Holding’in Dalaman Ormanı’nın yanan 50 bin metrekarelik alana 100 binin üzerinde fidan dikerek tekrar yeşillendirdiği ve Erzincan Üniversitesi’ne 5 milyon dolarlık bir yatırımla Sivil Havacılık Yüksekokulu yapımını da üstlendiğinin hatırlatıldığı gecede ayrıca, “eğitimde büyük bir yaraya merhem olacak “Çelebi Holding’in 50’nci Yıl Sosyal Sorumluluk Projesi” de açıklandı.

“50’nci Yıl’da 50 Çelebi Evi”

Çelebi Holding’in, TOÇEV’in işbirliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle başlattığı “Evimdeyim” projesi; yarınlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin özellikle coğrafi ve fiziki zorluklarla karşılaştıkları doğu illerimizdeki köy okulları lojmanlarının rehabilitasyonunu öngörüyor. “50’nci Yıl’da 50 Çelebi Evi” sloganıyla başlatılan proje kapsamında, belirlenen köylerdeki öğretmen lojmanları onarılıp sağlıklı bir yapıya kavuşturularak, içleri temel eşya ve gereçlerle donatılıp öğretmenlerin tayinleri çıktığında sadece bavullarıyla gelerek yerleşebilecekleri birer “Çelebi Evi” haline dönüştürülecek. Periyodik bakımları yine Çelebi Holding tarafından yapılarak yıllarca hizmet vermeleri sağlanacak olan ve öğretmenlere kendi evlerinin sıcaklığını aratmayacak Çelebi Evleri’nin yapımını kapsayan “Evimdeyim” projesi, Altın Gece’de kısa bir filmle tanıtıldı.

“Çelebi her yönüyle örnek bir kurum”

Gecede, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, Çelebi Holding tarafından gerçekleştirilecek olan “Erzincan Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu” projesindeki katkılarından dolayı; Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Sayın Hüseyin Çelik’e de, “Evimdeyim” projesine verdiği destek için Can Çelebioğlu ve Canan Çelebioğlu Tokgöz tarafından birer plaket verildi. Kısa birer konuşma yapan Binali Yıldırım ve Hüseyin Çelik, Çelebi’nin gerek sektörlerinde gerekse eğitim alanında yaptıkları başarılı çalışmalara dikkat çekerek, katkılarının devam etmesi gerektiğini belirttiler. Her iki bakan da 50’nci yılını kutladıkları Çelebi Holding’in her açıdan başarılı ve örnek teşkil edecek bir kurum olduğunu vurguladılar.

TOÇEV Başkanı Ebru Uygun’a da Çelebi’nin “Evimdeyim” projesindeki desteklerinden dolayı plaket verildi. Gecede Çelebi Holding, en eski müşterilerinden olan 10 havayolu şirketine ve verdikleri destekten dolayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne de birer plaket verdi.

“Hoşgörü İmparatorluğu” büyüledi

Çelebi Holding’in 50’nci Yıl Gala Gecesi daha sonra, Erol Evgin, Hakan Aysev, Berkant, Ayten Alpman, Aslı ve Orhan Şallıel Senfoni Orkestrası’nın sunduğu “Hoşgörü İmparatorluğu” adındaki gösteri ile devam etti. 1900’lü yıllardan günümüze, Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle Çelebi’nin tarihinin harmanlandığı “Hoşgörü İmparatorluğu”, Altın Gece konseptindeki gala yemeği davetlilerini zamanda keyifli bir yolculuğa çıkardı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.